Přáli jste si to. Tak tady jsou! Novoroční čočka v mnoha variantách - tradičních i hodně překvapivých. Dokonce i čočka bez čočky! Jak se slaví příchod nového roku ve světě?

Zobrazit v prohlížeči
----------------------------
Odhlásit z newsletteru
Nejen Paleo Snadno recepty

NOVÝ RECEPT: Čočkové curry s dýní

 

Čočkové curry s dýní

Luštěniny se mezi mými recepty na stránkách zatím moc nevyskytovaly (kromě chorizo masových kuliček s dýní a cizrnou) - do Palea, Primal či Whole30 totiž nepatří a v Low carb je nutné s nimi zacházet opatrně. Ale do bezlepkového, vegetariánského či prostě zdravějšího stravování se tahle surovina rozhodně hodí a podle vašich ohlasů vás taková jídla zajímají. Proto jsem pro vás připravila tohle voňavé čočkové curry inspirované indickou kuchyní, na kterém určitě pochutnáte. A s vámi i celá rodina 👌❤️

Kouknout na recept

Recept je přirozeně bezlepkový (jako vždy), bez ořechů, bez vajec a lze ho také připravit bez mléčných výrobků. Pochutnáte si na něm nejen při vegetariánském způsobu stravování, ale také ve volnějším Low carb, protože se sacharidy se vejdete do 30 g na 1 porci.

 
 

Jak na Nový rok, tak po celý rok

Před 2 roky (bože, to to letí!) jsem se vás v newsletteru zeptala, zda by vás zajímaly i recepty s luštěninami. Vaše odezva byla obrovská! Tolik odpovědí na e-mail jsem nikdy nedostala. Samozřejmě, ne všechny byly souhlasné. Ale naprostá většina ano. Jídla s luštěninami vás zkrátka zajímají. A kdy jindy pro vás nějaká připravit než právě teď, před příchodem Nového roku, kdy se v mnoha českých domácnostech podává čočka jako symbol dostatku peněz a finanční pohody pro celý další rok. Je to sice pověra, ale proč to poňoukat, že? 😄 Proto pro vás dnes mám připravené dobroty, kde právě čočka hraje hlavní roli. Na své si přijdou ale i ti, kteří luštěniny nejí. Nakoukněte. Určitě si vyberete! A některé recepty vás možná dost překvapí 😍

 

 

Čočka nakyselo

 

Čočka nakyselo 
Tohle je asi ten nejtradičnější způsob připravy novoroční čočky. Když navíc přidáte kousek vepřového (třeba plátek uzeného nebo nějakou kvalitní vepřovou klobásku), budou se vás podle pověry držet nejen peníze, ale i štěstí. Protože právě prasátko je jeho symbolem 🐷 Já si ho rozhodně budu muset dát! Protože se mi před pár dny rozbil foťák 😐 Proto, i když to jinak vůbec nedělám, najdete u některých receptů pouze ilustrační fotografie. Za to se omlouvám. Ale všechna uvedená jídla jsem poctivě uvařila a na vlastní jazyk odzkoušela (jen nezvládla vyfotit). Proto zaručuju, že si na nich pochutnáte ✌️
Pokud hledáte vymazlený recept na přípravu čočky nakyselo, nakoukněte na stránky Kuchařka pro dceru. Vychytané rady zajistí, že vaše novoroční čočka bude přímo nebeská mana!
Jestliže čočku nejíte, můžete si připravit batáty nakyselo. V pánvi orestujte dorůžova cibuli. Přidejte slaninu a opečte dokřupava. Přisypte nadrobno nakrájený řapíkatý celer, rozdrcený česnek a celý bobkový list. Nechte krátce rozvonět. Ke směsi přidejte batáty nakrájené na drobounké kostičky (velikostí odpovídající zrníčkům čočky). Pár minut restujte. Až batáty začnou měknout, přidejte majoránku, ocet a vývar. Vařte a míchejte, dokud se tekutina zcela nevypaří. Podávejte jako tradiční čočku, třeba s vejcem nebo kouskem vepřového (ať si můžete odškrtnout aspoň jednu splněnou pověru 😄) Podrobný recept a rozpis surovin najdete ve free verzi aplikace PaleoSnadno.

 

 

Čočková polévka

 

Čočková polévka 
Jak už asi víte, část roku žiju ve slunném Španělsku. A tady luštěniny vážně hrají prim. Třeba taková španělská čočková polévka Lentejas je vážně lahoda a na Nový rok to bude skvělá volba 👌 Na přípravu 3 porcí použijte 200 g tradiční suché zelené čočky. Dobře ji propláchněte, zalijte studenou vodou a nechte odstát alespoň 10 minut. V širším hrnci na 2 lžících olivového oleje orestujte 120 g cibule. Vmíchejte 100 g kvalitní chorizo (nebo paprikové) klobásy nakrájené na kolečka a 100 g mrkve na malé kostičky. Opečte je. Přidejte 120 g nakrájené papriky a krátce orestujte. Vmíchejte 3 rozdrcené stroužky česneku a po chvíli i 1 vrchovatou lžičku uzené papriky. Suroviny nechte krátce rozvonět a pak vše zalijte 750 ml vody. Přidejte slitou namočenou čočku a přiveďte k jemnému varu. Až čočka začne měknout, přisypte 200 g na menší kostky nakrájené kedlubny, ředkve, tuřínu nebo brambor. Vařte do změknutí. Polévku ochuťte 10 g rajčatového protlaku, 1 lžičkou oregana, solí a pepřem. Krátce povařte. Trošku polévky odeberte stranou, rozmixujte co nejvíce dohladka a nalijte zpět. Podávejte volitelně posypané čerstvou petrželkou, ať už jako sytější polévku nebo samostatný hlavní chod.
Nejíte luštěniny? I pro vás mám tip, jak si připravit lahodnou polévku, která chuťově tu čočkovou připomíná, ale čočka v ní není. Skvěle ji totiž zastoupí máslová dýně. Recept najdete na mých webových stránkách, tak určitě nakoukněte 😍

 

 

Čočkový hummus

 

Čočkový hummus 
Máte rádi hummus? I když se tahle pochoutka, kterou si zamiloval celý svět, běžně dělá z cizrny, naprosto úžasný hummus si doma připravíte i z červené čočky. Na 2 porce krásně hebkého hummusu velmi důkladně a opakovaně propláchněte 100 g suché červené čočky. Pak ji zalijte studenou vodou, přidejte špetku jedlé sody a přiveďte k prudšímu varu. Z povrchu hladiny při tom sbírejte vznikající pěnu. Až se přestane tvořit, teplotu stáhněte a čočku za jemného probublávání uvařte doměkka. Slijte ji, nechte krátce vykapat v sítu a pak rozmixujte dohladka s 1 rozdrceným stroužkem česneku a 30 g tahini (pasta ze sezamových semínek). Pokud směs bude příliš hustá, můžete ji naředit troškou vody nebo vývaru. Hummus dochuťte citrónovou šťávou, mletým římským kmínem a solí. Rozetřete ho na talíř nebo do misky a jemně pokapejte olivovým olejem. Pro nabírání ho doplňte nakrájenou zeleninou nebo oblíbenými krekry (například lněnými s parmazánem nebo v bezmléčné verzi sezamovými).
I v tomto případě jsem myslela na ty, kteří luštěniny nepoužívají. U mě na stránkách najdete recept na květákový hummus nebo ve Voňavé kuchařce variantu z červené řepy.  

 

 

Čočkové placky

 

Čočkové placky 
Pokud máte rádi indickou kuchyni, možná jste někdy ochutnali placky dosa, které se připravuji z fermentované směsi rýžové a čočkové mouky. Jsou to tenounké palačinky, které se buď podávají plněné (obvykle nějakou masala směsí) nebo se používají pro namáčení do omáček, dhalů či chutney. Na internetu najdete mnoho receptů na jejich zjednodušenou verzi bez rýže a následné fermentace. Ani já jsem neodolala a připravila si čočkové placky ochucené česnekem, kořením a bylinkami. Byly vážně výborné! Moc jsem si na nich pochutnala 👌 Ale jak jsem psala výše, bohužel můj foťák se se mnou rozloučil, takže pro vás fotku nemám. Ale recept ano a vřele ho doporučuji zkusit. Na 2 porce (4 menší placky) nasypte do síta 80 g suché červené čočky. Důkladně ji propláchněte studenou vodou a nechte jen krátce okapat. Přidejte 160 ml vody a rozmixujte. Nechte v pokojové teplotě alespoň 1 h odpočinout a pak znovu rozmixujte spolu s 2 rozdrcenými stroužky česneku. Přimíchejte 1 zarovnanou lžičku mletého římského kmínu, 1 zarovnanou lžičku uzené papriky a 1/2 lžičky mleté kurkumy, 1 malou hrst nasekaného čerstvého koriandru nebo petrželky a sůl. Nepřilnavou pánev lehce rozehřátou na střední teplotu potřete ghee nebo olivovým olejem a do jejího středu nalijte 2-3 lžíce těsta. To hned krouživým pohybem rozetřete do co nejvíce tenké placky. Až se ze spodní strany vytvoří zlatavá krustička a začne tuhnout i těsto na vrchní straně, placku otočte a pomocí ploché naběračky silně přimáčkněte k ploše pánve. Tímto způsobem zpracujte všechno těsto. Připravené "palačinky" použijte například jako doplněk k čočkovému curry z úvodu newsletteru nebo naplňte na styl tortill.

Vyhýbáte se luštěninám? Pak vyzkoušejte třeba máslové kuře doplněné oopsie plackami, nebo tortilly z mandlové mouky naplňte fajitas. Na všem si skvěle pochutnáte ✌️😋

 

Ať už zvolíte 1. ledna některý ze zaslaných receptů (pro silvestrovskou inspiraci s hromadou pomazánek nakoukněte do staršího newsletteru), nebo si pochutnáte na své oblíbené novoroční klasice, prožijte příchod nového roku šťastně, spokojeně a vstupte do něj hezky pravou nohou ❤️ Těším se na viděnou v roce 2024! 😍 

Jak slaví příchod Nového roku ve světě?

 

Se Silvestrem a příchodem Nového roku se pojí různé pověry a zvyky. V Česku je to kromě výše zmíněného servírování čočky a vepřového také vyhýbání se drůběžímu a rybímu masu (aby vám neuletělo nebo neuplavalo štěstí). Podobně byste se měli první lednový den vyvarovat praní a věšení prádla, protože tyhle činnosti můžou přivolat neštěstí do rodiny. Nedoporučuje se také nic vynášet z domu – daná věc by vám pak mohla celý rok chybět. Na zametání zapomeňte, ať nevymete štěstí z domova. Naopak si do kapes dejte nějakou větší částku peněz, ať se nemusíte strachovat, že vám budou v roce příštím chybět. 
A čemu ve spojitosti s přelomem roku věří ve světě?

 

Nový rok

 

  • Za starších časů se na Nový rok střílelo z pistolí (USA) a dalších palných zbraní (Thajsko, kde měla střelba zaplašit démony).
  • Na Islandu od nepaměti pálí v krajině i ve městech velké ohně. Na Silvestra večer celý národ sleduje televizi, kde dávají humorné shrnutí uplynulého roku.
  • Na Sibiři se sázejí stromy pod led.
  • V Ekvádoru se pálí figuríny a strašáci symbolizující to, co v uplynulém roce lidem vadilo.
  • V Itálii se rozezní kostelní zvony, ve Švýcarsku se bubnuje a v částech USA a dalších zemích jsou oblíbené různé hlučné trubky a další nástroje.
  • V japonských šintoistických chrámech zazní o silvestrovské půlnoci zvony 108x.
  • V Johannesburgu se podle britského Telegraphu prý hází z okna i kusy nábytku.
  • V Jihoafrické republice se tančí v ulicích také 2.1., pouliční tance a veselí symbolizuje propuštění otroků z práce.
  • Lití olova, které se u nás tradičně provádí na Vánoce, je ve Finsku silvestrovskou zábavou. Z tvaru olověného výrobku se pak stejně jako u nás hádá, čím nás obdaří další rok.
  • V Dánsku se házejí talíře, a to na dveře vašich přátel: Mají odhánět zlé síly.
  • Podle Hostelworldu se v Řecku na přelomu roku hrají karty a kostky, což má přivábit prosperitu.
  • V Kolumbii je podle cestovatelského blogu WorldStrides tradicí obejít blok s prázdným kufrem, což má symbolizovat mnoho cestování v nadcházejícím roce.
  • Na Filipínách kolem přelomu roku uvidíte různé podoby kulatých tvarů symbolizujících mince: Puntíky na šatech nebo kulaté ovoce na stole.
  • V Argentině je městskou tradicí skartovat staré dokumenty z vaší kanceláře a házet je z okna, což se děje i několik dní před Silvestrem. Na vesnicích se spíše jí sušené ovoce a o půlnoci pro štěstí vykročí pravou nohou.
  • V Řecku se pro štěstí v poslední den starého roku zavěšuje nad dveře cibule.
  • Ve Skotsku se sluší přinést dárek pro štěstí, pokud jste první, kdo překročí v novém roce práh něčího domu. Obzvláště vítaní jsou jako první příchozí lidé narození 1. ledna a také mladé matky. Případně mladý muž přinášející láhev whisky, kousek uhlí a pečivo s hrozinkami.
  • Mezi tradiční novoroční dárky patří pozlacené ořechy (v Římě), Peršané si dříve darovali vajíčka a ve starém Egyptě se obyvatelé obdarovávali nádobami z kameniny.
  • V Brazílii je novoročním číslem 7 a můžete tak například spatřit, jak lidé oblečení v bílé barvě skáčou na pláži přes 7 vln moře. Také je tradicí sníst 7 hroznů (pro štěstí) a 7 jadérek granátového jablka (bohatství). Na některých místech se po moři posílají dary, zejména květinové, bohyni Yemanjá.
  • V některých regionech Španělska a Itálie se pro štěstí nosí červené prádlo, nabízejí ho někde i pouliční prodejci. V Argentině prý růžové.
  • V Rumunsku se příchod nového roku slaví bohatým a malebným mixem tanců a aktivit navazujících na tradice předkřesťanských dob. Děti na Nový rok ráno obcházejí stavení a recitují básničky, dospělí večer (v tradičních oděvech) hrají na hudební nástroje. Oblíbené jsou tance v maskách se symbolickými významy, nejslavnější je Medvědí tanec.
  • Po celém světě se tradují různé obdoby rčení i konání „jak na Nový rok, tak po celý rok,“ takže vás nabádají například k tomu, abyste si v ten den naplnili kapsy či líbali toho, koho chcete líbat v celém dalším roce.
  • Speciální kapitolou jsou oslavy čínského nového roku, které probíhají koncem ledna či začátkem února a slaví se po celé zeměkouli, zdaleka ne jen už v „chinatownech“. Ohňostroje, dračí tance a lucerny se stávají stále častějšími i v dalších částech světa.
  • 14.12. se slaví i ortodoxní nový rok (kromě Ruska například i v Makedonii), to ovšem neznamená, že by se 31.12. nekonaly v Rusku oslavy také, plus tam na 7. ledna přichází Děda Mráz.
  • Mezi země s oslavami v jiný čas než 31.12. patří také Bali (lunární nový rok v březnu), kde se slaví tichem a meditací. Tato tradice se zřejmě díky popularitě meditací poslední roky šíří po světě.
  • V Barmě je tradicí novoroční vodní festival Thingyan, kdy se lidé vzájemně očišťují šplícháním vody – konává se na jaře.
  • Novoroční předsevzetí si údajně dávali už Babylóňané, a to 2600 let před naším letopočtem!

Zdroj: protisedi.cz

 

Archiv newsletterů!

Utekl vám nějaký dřívější e-mail s novinkami? Nakoukněte do archivu newsletterů. Věřím, že tam najdete spoustu dobrot a vychytávek pro snazší vaření.  
 

Napište mi, pošlete newsletter dál - vše povoleno!

Tohle není klasický newsletter, na který se nedá odpovědět. Klidně mi napište. Moc ráda si přečtu, co vám chutná a co ne. Zajímá mě váš názor. Šířit a přeposílat newsletter vřele povoleno. Budu za to naopak moc ráda 🙂

Mějte se krásně a těším se na viděnou v novém roce 🎆

👩🏼‍🍳 Lucka Grusová z PaleoSnadno 

 

Kde najdete mé další recepty?

Voňavá kuchařka

 Voňavá kuchařka
656 stran
146 receptů

Masové koule plněné růžičkovou kapustou

Kalendář pro rok 2024
53 + 53 receptů
kalendář / minikuchařka

Svěží kuchařka

 Svěží kuchařka
704 stran
170 receptů

 
Lucie Grusová