Co podávat na štědrovečerní stůl? A jak je to u nás doma. Ne černý pátek, ale příjemný čtvrtek s vánoční slevou. Dárky, které ještě stihnete pořídit. Jak to bylo s kaprem a salátem? 

Zobrazit v prohlížeči
----------------------------
Odhlásit z newsletteru
Nejen Paleo Snadno recepty

Předkrm

Kuřecí salát🎄 Kuřecí salát

 
Marinovaný losos Gravlax

🎄 Marinovaný losos Gravlax

Špenátová roláda s lososem

🎄 Špenátová roláda s lososem

Z kolika chodů se skláda vaše štědrovečerní večeře? Jednoho, dvou, tří? Když se u slavnostní tabule sejde celá naše rodina, vždy začínáme předkrmem. Už velmi dlouhou dobu má podobu kuřecího salátu. Z masa uvařeného při přípravě kuřecí polévky na povánoční dny. Tuhle tradici zavedla moje babička a nikdo ji nechce měnit. Salát je totiž skvělý! Mám tu ale pro vás ještě další dva tipy na předkrm. Nejsou sice s kaprem, ale rybu v nich najdete. Tak nakoukněte 🐟 

Polévka

Kaštanová polévka🎄 Kaštanová polévka

 
Krémová polévka s lososem

🎄 Krémová polévka Lohikeitto s lososem

Kuřecí polévka s masovými knedlíčky

🎄 Kuřecí polévka s masovými knedlíčky

Po předkrmu přichází na řadu polévka. Vím, že tradičně se dělá z kapra nebo třeba hrachová, ale v naší rodině získala velkou oblibu kaštanová (tu miluje hlavně moje maminka a dcera) a pak také krémová lososová. Ta je takovým spojením oblíbené finské polévky Lohikeitto a kuřecí knedlíčkové (stačí jen knedlíčky připravit z rybího masa). Velmi dobře si ji umím představit i uvařenou z kapra 😋

Hlavní chod

Pečené kuřecí řízečky🎄 Pečené kuřecí řízečky

 
Kuřecí řízky a dýňový bramborový salát

🎄 Kuřecí řízky a dýňový "bramborový" salát

Losos v mandlích s lehkým dýňovým salátem

🎄 Losos v mandlích s lehkým dýňovým salátem

A jsme u hlavního chodu. Co k němu podáváte vy? Vinnou klobásu? Řízky? Kapra? V naší rodině se kapr nějak neujal. Pokusy byly, ale nakonec se stejně všichni vrhli hlavně na řízky. A že jich tedy každý rok usmažím pěknou hromadu! 😀 Maminka si jich několik kilo vždy uloží do mrazáku a během následujících týdnů pak slastně odebírá. Na jejich přípravu nepoužívám klasickou strouhanku, ale ochucené drcené kukuřičné lupínky. Nebo velmi chuťově podobnou variantu, kde obalovací směs tvoří usušená slunečnicová semínka a bílek. V posledních letech kromě řízků nesmí chybět ani delikátní losos obalený v mandlích. No a pak samozřejmě salát! Bez něj to nejde. Bramborový je klasika, ten musím pro ostatní připravit. Ale každý rok se všichni stále více a více dožadují i dýňové varianty, kterou jsem si kdysi udělala pro sebe 👌 

Nápoj ke stromečku

Domácí Baileys🎄 Domácí Baileys

 
 

Kurkumové calimero🎄 Kurkumové calimero

Horké jablko

🎄 Horké jablko

Jupíjej! A je tu rozdávání dárků. Jak probíhá u vás? Rozbalují všichni najednou, nebo se vždy společně radujete u jednotlivých dárků? U nás na to jdeme pěkně pomalu, ať tahle chvíle trvá co nejdéle. Vždyť jsme se na to tak dlouho těšili! K posezení u stromečku si nalijeme nějaký ten nápoj. Například vaječňák, to je klasika. Ale třeba i domácí Baileys, calimero nebo pro zahřátí horké jablko. Čin čin a na zdraví! 🥂 

Už máte pořízené všechny dárky? 🎄 

Vůbec vás nechci stresovat. Ale jestli ne, tak už opravdu začíná být ten nejvyšší čas je řešit. Do Vánoc zbývá už jen 16 dní! Osobně nejsem úplně příznivcem Black Friday. Ale chápu, že Ježíškovi se nějaká ta sleva hodí. Tak jsem pro vás připravila jednoduše pěkný čtvrtek 😇 
Pro všechny mé čtenáře, kterým ještě chybí dárky, posílám 12% slevu na všechny mé kuchařky a produkty.

 

Stačí při nákupu zadat slevový kód VANOCE2022

 

 

Čím můžete své blízké potěšit? 

 

Voňavá kuchařka

 Voňavá kuchařka
656 stran
146 receptů
899 Kč  791 Kč


s kódem VANOCE2022

Svěží kuchařka

 Svěží kuchařka
704 stran
170 receptů
899 Kč  791 Kč


s kódem VANOCE2022

Masové koule plněné růžičkovou kapustou

Svěží + Voňavá kuchařka
1360 stran
316 receptů
1499 Kč  1319 Kč


s kódem VANOCE2022

Voňavá kuchařka

Jídelníčky na hubnutí
191 stran
53 receptů
429 Kč  378 Kč


s kódem VANOCE2022

Svěží kuchařka

2 x diář MÉ NOVÉ JÁ
Hubnutí snadno,
krok za krokem

Diáře na 6 měsíců
399 Kč  351 Kč


s kódem VANOCE2022

Masové koule plněné růžičkovou kapustou

Kalendář 2023
minikuchařka
53 + 53 receptů
279 Kč  246 Kč


s kódem VANOCE2022


Balík mých kuchařek v elektronické podobě jako e-knihy

 více než 1500 stran
406 receptů
880 Kč  774 Kč


s kódem VANOCE2022

Slevový kód je platný do 24.12.2022. Takže třeba e-kuchařky pořídíte opravdu i na poslední chvíli. Ve skladu mi slíbili, že balíčky s fyzickým zbožím, které objednáte do 20.12.2022, by měli stihnout doručit do Vánoc.

Víte, jak to bylo s kaprem a bramborovým salátem? 

 

Večer na Štědrý den se rodiny sejdou u slavnostní večeře. Ta se nejčastěji skládá z rybí polévky a smaženého kapra s bramborovým salátem. Tradice, řeklo by se. Ale ne zas tak stará.

Už od středověku se štědrovečerní večeře skládala z mnoha chodů. Ty měly značit hojnost a přání dobré úrody pro další rok. Většinou se ale jednalo o jídla velmi prostá, z běžných místních surovin. Na stole se tak objevovala například zelná, houbová či luštěninová polévka, houbový kuba, pučálka (opražený naklíčený hrách), muzika (kaše ze sušeného ovoce), calta (vánočka) a nekvašené chlebové placky pokapané medem.  
 

Kapr se jako vánoční jídlo začal podávat až v 19. století - nejprve pouze mezi měšťany, na venkov pronikl až začátkem 20. století. Tehdy se ale nepřipravoval smažený. Nejčastěji se vařil na modro (ve zředěném octě nebo bílém víně s kořenovou zeleninou) či na černo (v omáčce z povidel a perníku) a podával se s knedlíkem. Smažený kapr se stal oblíbený až po 2. světové válce. Tehdy bylo velmi moderní smažení v trojobalu, o jehož popularizaci se zasloužil vídeňský řízek. Ženy v té době již také běžně pracovaly. A protože 24. prosinec byl normální pracovní den, začaly dávat přednost rychlé smažené úpravě před časově náročnými původními recepty. Dnes si takto upravenou rybu dopřávají asi dvě třetiny českých domácností.

A jak je to s bramborovým salátem? I když na tuhle neodmyslitelnou součást štědrovečerní hostiny má každá česká rodina svůj zaručený oblíbený recept, vůbec se nejedná o původní české jídlo. Možná se budete divit, ale tahle příloha pochází z Ruska. I proto se mu po celém světě říká "ruský salát". Nebo také "salát Olivier" podle jména moskevského šéfkuchaře francouzského původu Luciena Oliviera, který ho ve druhé polovině 19. století vymyslel. Z Ruska do Čech se pak tato varianta bramborového salátu s majonézou dostala údajně s návratem českých legionářů do vlasti po 1. světové válce.

Jaké tradice a pověry se pojí se Štědrým dnem? 

 • Celý den by se nemělo prát a věšet prádlo, protože to přináší smůlu.
 • Až do večera se dodržuje půst. Kdo vydrží celý den nejíst, uvidí zlaté prasátko (nebo také telátko, kohoutka či beránka). V některých českých krajích se při porušení půstu strašilo Perchtou, strašlivou ženou se zvířecí škraboškou, nožem a škopkem krve.
 • Slavnostní stůl by měl být prostřen s jedním místem navíc, pro nečekanou návštěvu.
 • K večeři se usedá s první hvězdou na obloze, a to podle věku a vážnosti v rodině. Stejné pořadí platí i při nabírání jídla.
 • Od stolu se během večeře nevstává, dokud všichni nedojí. Ten, kdo během večeře vstane, podle pověry příští rok spolu s ostatními u stolu sedět nebude.
 • Kdo se na Vánoce nají dosyta, bude se mít po celý další rok dobře. Kdo naopak vstane od stolu hladový, bude trpět hladem.
 • Na slavnostní tabuli by každý měl najít pod talířem šupinu z kapra, a tu pak nosit v peněžence pro dostatek peněz v příštím roce.
 • Po večeři přichází na řadu krájení jablka. Kdo uvnitř najde hvězdičku, bude v příštím roce zdravý a šťastný. Naopak křížek nebo červ značí nemoc či smrt.
 • Svou budoucnost můžete poodhalit podle tvaru odlitku rozžhaveného tekutého olova kápnutého do nádoby s vodou. 
 • Pouštění lodiček (z vlašských ořechů se zapálenou svíčkou) v míse s vodou odpoví na otázku, kdo se v příštím roce vydá do světa a kdo naopak zůstane doma s rodinou. 
 • Svobodné dívky mohou zjistit, zda se příští rok vdají. Stačí se postavit do chodby zády ke dveřím a hodit botou přes rameno. Pokud bude špička mířit ke dveřím, dívka se provdá a odejde z domova. Pokud ne, zůstane doma.
 • Stejně tak napoví i poklepání střevícem na kurník. Pokud se ozve slepice, dívka zůstane dál svobodná. Pokud se ozve kohout, dívka se brzy vdá.

Dodržujete doma některý z těchto zvyků? U nás doma se například vždy prostírá pro jednoho navíc, pod talířem máme připravenou šupinu z kapra a nevstáváme od stolu. No a pak také, nějak samo, se dodržuje najíst se dosyta 😀 

 

Mějte krásné Vánoce! ❤️🎄

 

Budu ráda, když mi napíšete

Tohle není klasický newsletter, na který se nedá odpovědět. Klidně mi napište. Moc ráda si přečtu, co vám chutná a co ne. Zajímá mě váš názor. Šířit a přeposílat obsah newsletteru vřele povoleno 🙂

 Mějte krásné a pohodové Vánoce 🎄

 👩🏼‍🍳 Lucka Grusová z PaleoSnadno

 
 
Lucie Grusová