Šetříme nádobí a vaříme z jednoho hrnce. Kalendář minulý a budoucí. Okénko do budoucnosti. Mám to za sebou! Raději pomalu, nebo rychle?

Zobrazit v prohlížeči
----------------------------
Odhlásit z newsletteru
Nejen Paleo Snadno recepty

NOVÝ RECEPT: Dýňová pánev s krůtím masem

 

Dýňová pánev s krůtím masem

Co mě na vaření nejmíň baví? Mytí nádobí! 🙂 Asi i proto mám tak ráda jídla z jednoho hrnce nebo pánve. Nejen že při jejich přípravě ušetříte nádobí, ale tyhle směsi navíc i skvěle chutnají ❤️ Jednotlivé suroviny se společným vařením krásně propojí a jejich chutě prolnou. Přesně jako v tomto jídle. Mňam! Hodně mi chutnalo ❤️ Dáte si se mnou?

Kouknout na recept

Recept je přirozeně bezlepkový (jako vždy) a tentokrát i bez vajec a po úpravě může být i bez mléčných výrobků. Vyhovuje Primal a Low carb, lze ho snadno přizpůsobit pro Paleo a Whole30 .

 

Okénko do budoucnosti

Chci vám moc poděkovat na neuvěřitelné množství zpráv, které jste mi minule napsali. Mám radost, že se vám kuřecí newsletter líbil a že jste přijali moje pozvání na společnou návštěvu Jižní Koreje. Moc se těším! Odjezd se už blíží a já zařizuji vše potřebné. Ne že bych už měla sbaleno, ale ráda bych měla věci připravené tak, abyste ani nepoznali, že jsem v jiném časovém pásmu a žiju oproti vám pár hodin v budoucnosti 🌅 K tomu patří třeba i příprava nových newsletterů. Na jaká témata se můžete těšit? Těsně před odjezdem vás trošku velikonočně naladím a v dalším e-mailu (ten vám pošlu už ze Soulu) doufám i hodně potěším. Připravuji pro vás totiž soutěž. Třeba o VIP členství v aplikaci s přístupem ke všem 830+ receptům nebo o mé tištěné kuchařky. No a pak už budu zpět a ráda bych se s vámi podělila o mé (nejen kulinářské) zážitky z J. Koreje. Těšíte se tak jako já? 🤗

PS: Také vám to skloňování Koreje zní nějak divně? Pořád si to tu kontroluju, ale je to vážně správně 😀

 

Kalendář minulý a budoucí

Pokud ještě nemáte svůj stolní kalendář s recepty na rok 2023, teď je ta poslední možnost si ho objednat, a to se slevou 100 Kč. Nebo si ho můžete vybrat jako dárek ZDARMA ke každé objednávce Svěží nebo Voňavé kuchařky. Pokud jste o něm uvažovali, tak teď je ta chvíle. Na skladě už totiž mám doslova pár posledních kusů. Příště už nebude 🙂

 

Už jsem tu jednou budoucnost zmínila, ale tohle je vážně jak cestování v čase. Už 6 let pravidelně touhle dobou začínám pracovat na novém kalendáři na další rok. Tentokrát tedy pro rok 2024. A jak to číslo všude a opakovaně píšu, tak mám občas pěkný problém se zorientovat, co je vlastně teď za rok 🙈 Vymyslet, uvařit, nafotit (a taky sníst 😀), sepsat a zkontrolovat 53 nových receptů pár týdnů (reálně spíš měsíců) zabere. Snažím se, aby se každý recept vztahoval k danému období v roce a byly v něm použité co nejvíce sezónní suroviny. Nebudu vás přece posílat v prosinci pro jahody ke dvanácti Měsíčkům! 😀 Naopak chci, abyste si podle kalendáře mohli uvařit levněji, bez složitého shánění surovin a zároveň si pochutnali.

Jaké recepty byste přivítali? Je něco v aktuálním kalendáři, co byste udělali jinak? Už jsem od vás pár skvělých nápadů a podnětů dostala, tak se mi určitě nebojte napsat. Moc děkuju ❤️ 

 

Mám to za sebou!

Začátkem minulého týdne jsem měla doma návštěvu - vždy optimisticky naladěnou Michelle Losekoot a hvězdu českého školství Dana Pražáka. Celý den jsem vařila, pekla, smažila, neustále se převlékala a byla šíleně nervózní. Proč říkáte si? Dan totiž kromě toho, že je inspirativním mladým učitelem, i skvěle fotografuje. Takže už asi tušíte... Mám za sebou minule zmiňované focení! Nakonec jsme z více jak tisíce záběrů vybrali něco okolo 100 fotek. A protože jsem holka odvážná, tak hned jednu (tedy dvě) přikládám 😊 Nechtějte vidět, jak se mi u toho kkkllleeepppooouuu ruce... 👋

 


 

Malá, ale nepříjemná chyba v aplikaci

V aplikaci jsme objevili drobnou, ale otravnou chybu. Pokud zapomenete heslo a požádáte o jeho změnu, přijde vám e-mail s odkazem. Jenže ten na mobilu nefunguje. Stále se vám bude otevírat jen přímo aplikace, bez možnosti resetu hesla. Řešení je trochu kostrbaté, ale jednoduché. Stačí na zaslaný odkaz kliknout na zařízení, kde není mobilní aplikace PaleoSnadno nainstalovaná. Takže třeba počítač, jiný telefon nebo tablet. Pokud patříte mezi ty, kterým se to stalo, tak se vám moc omlouvám. Na opravě usilovně pracujeme a věřím, že bude do pár dní vše zase v pořádku. 

 

Mám nápad... Hodil by se vám?

Už jsem dnes zmínila kalendář i aplikaci. A k nim mě něco napadlo. Moc ráda bych znala váš názor. V kalendáři jsou vyznačené časy začátků a konců půstů podle fází Měsíce. Líbila by se vám tahle funkce i v aplikaci? Že by vás upozornila na blížící se půst? Zase stačí, když mi napíšete do odpovědi na tento e-mail prosté ANO, nebo NE. Moc děkuju 😍

Vaříme z jednoho hrnce nebo pánve 🥘

Když vám napíšu, že miluju vaření, tak vás to asi nepřekvapí. Ale je tu jedna věc, kterou fakt na vaření nesnáším. Mytí nádobí! Myčku ale nemám. Jako typického Berana mě totiž nebaví čekat, až se naplní. Oblíbené náčiní potřebuju mít vždy po ruce. I proto miluju jídla, která je možné připravit pěkně v jednom hrnci nebo pánvi. A ideálně z nich i rovnou servírovat. Jestli jste na tom podobně, tak tady mám 6 tipů na recepty, které vám ušetří mytí hromady nádobí a určitě si na nich i skvěle pochutnáte 😋  

 

Rychlé masové kuličky se zeleninou🥘 Rychlé masové kuličky se zeleninou

 
Katův zelný šleh

🥘 Katův zelný šleh

Shakshuka

🥘 Shakshuka

Andaluské dušené zelí s masovými kuličkami 🥘 Andaluské dušené zelí s masovými kuličkami 

 
Krémový toskánský květák s kuřecím masem

🥘 Krémový toskánský květák s kuřecím masem

Smažená zeleninová rýže s vejci a slaninou

🥘 Smažená zeleninová "rýže" s vejci a slaninou

POMALU, NEBO RYCHLE?

 

Když se zmíní vaření v jednom hrnci, automaticky si při tom vzpomenu na dva typy speciálních hrnců - "tlakáč" a "pomaláč". Tedy Papinův tlakový hrnec a pomalý hrnec. Oba slouží k podobným účelům, ale fungují na úplně jiném principu. Zatímco "papiňák" vám umožňuje jídlo připravit za mnohem kratší čas než normálně, ten pomalý naopak nikam nespěchá a na výsledek si počkáte několik hodin. Z obou jsou ale jídla skvělá a oba vám také šetří peníze za energii. 

 

 

Rychlé vaření pod tlakem

Papinův hrnec je tlustostěnná nádoba sloužící k vaření za vyšších teplot, než je běžných 100 °C varu vody. Díky vyššímu tlaku v nádobě se dosahuje teplot 120-130 °C, takže se suroviny uvaří mnohem rychleji. 


Tento oblíbený (ale zároveň mnohdy i obávaný) kuchyňský pomocník je pojmenován po svém vynálezci, francouzském matematikovi a fyzikovi Denisu Papinovi. I když nejdříve jeho tlakový hrnec používali zejména chemici při svých pokusech, postupně si našel cestu i do kuchyní. Na konci 17. století Papin předvedl vaření pod tlakem na královské londýnské hostině. Všichni byli nadšení měkkostí a chutí vybraných lahůdek. 

 

I když od té doby prošel "papiňák" mnoha vylepšeními, jeho princip zůstává stejný - uvařit doměkka chuťově výrazné jídlo za mnohem kratší čas. Při přípravě masa pod tlakem ušetříte přibližně 75 % času a až 50 % energie. Není potřeba přidávat tolik tuku jako při běžném vaření a díky uzavřené nádobě bude i chuť použitých surovin intenzivnější. 

 

Ačkoliv tento kuchyňský pomocník šetří čas i peníze, mnoho lidí se jeho používání bojí. Zvýšený tlak při vaření samozřejmě určité riziko představuje. Nicméně většina odmítavých názorů vychází z dramatických zkušeností po utržení pojistky u starých hliníkových hrnců, k němuž docházelo kvůli ucpání ventilu. Při nesprávném zacházení může při náhlém poklesu tlaku dojít v hrnci k bouřlivému varu a ten prudce vyvrhne části surovin až k ventilu, který se ucpe. Proto se nedoporučuje v "papiňáku" vařit větší množství bylinek a listové zeleniny, aby se nezanesly otvory v pojistkách. Stejně tak není vhodné hrnec příliš naplnit. Pokud ale budete dodržovat jednoduchá bezpečnostní pravidla, není důvod se používání tlakového hrnce bát.

 

 

Lenivé pomalé vaření

Většina lidí, kteří poprvé slyší o pomalém hrnci, se diví, proč by měli kupovat něco, co vaří pomalu. Vždyť spíše do kuchyně hledáme to, co nám práci urychlí a zjednoduší. Je pravda, že příprava jídla trvá v pomalém hrnci mnohem déle než třeba na plotně nebo v troubě. Nemusíte ale u toho stát, nebo jídlo jakkoliv kontrolovat. Můžete vařit a přitom klidně spát, jít na procházku nebo být dokonce v práci. Pomalý hrnec uvaří za vás. Vy už jen přijdete k hotovému. A rozhodně se nemusíte bát nechat spotřebič samotný bez dozoru. Vnitřní teplota nedosahuje nijak závratných výšek, ta na povrchu spotřebiče se blíží pokojové teplotě, takže rozhodně nehrozí vznícení okolních materiálů. Lednici také necháváte zapnutou, když jdete spát nebo odcházíte do práce 😉

 

Jídla z pomalého hrnce jsou skvělá. V malém uzavřeném prostoru se chutě a vůně znásobí. Není nutné přidávat příliš mnoho vody, maso se většinou připravuje jen ve vlastní šťávě, kterou pustí. Někdy je sice fajn dodělat na „upomalené“ pečínce kůrčičku v troubě, ale většinou si z pomalého hrnce prostě naservírujete hotové jídlo. V pomalém hrnci se suroviny nerozpadnou jako například v tlakovém. Krásně změknou, ale lépe drží pohromadě.

 

Další nezanedbatelnou výhodou pomalého hrnce je rozhodně úspora elektrické energie. Pomalé hrnce mají několikanásobně nižší spotřebu, než trouba či varná deska. Je velký rozdíl na několik hodin roztopit velkou troubu nebo plotýnku, byť jen na nízkou teplotu, a pomalý hrnec s nízkou spotřebou. U některých jídel je i velkou výhodou, že se teplota nemění skokově jako v případě trouby, ale pomalu stoupá až k cílové hodnotě.

 

Úplně nejlépe se pomalý hrnec hodí na přípravu vývarů, omáček a pečených mas. Těm delší vaření či dušení za nižší teploty (pár stupňů pod bodem varu) vyloženě prospívá. Platí to zejména pro hovězí maso, ale stejnou parádu uděláte i s vepřovým či drůbežím. Při nákupu si vybírejte spíše tučnější kousky, než ty úplně libové, jsou totiž pak šťavnatější. Naopak do hrnce nemusíte již přidávat žádný další tuk. Pro vaření v pomalém hrnci není potřeba používat příliš mnoho tekutiny, protože suroviny (zejména maso) pustí vlastní šťávu a ta se díky uzavřenému prostoru a nižší teplotě tolik neodpařuje. Stejně jako s tekutinou, není potřeba to přehánět ani s ochucením. V malém uzavřeném prostoru, bez úniku páry, se všechny chutě znásobují a stačí proto do jídel přidávat jen menší množství koření.

 

Kromě klasických masitých jídel se ale pomalý hrnec dá použít překvapivě i na přípravu dezertů či nápojů. Nakoukněte do mojí e-kuchařky VAŘÍME POMALU s recepty vyloženě určenými pro tento typ spotřebiče. Pro inspiraci si stáhněte ukázku zdarma, kde najdete fotky ke všem receptům (pár jich je dokonce s celým postupem).

 

 

 

Archiv newsletterů!

Utekl vám nějaký dřívější e-mail s novinkami? Nakoukněte do archivu newsletterů. Věřím, že tam najdete spoustu dobrot a vychytávek pro snazší vaření.  
 

Napište mi, pošlete newsletter dál - vše povoleno!

Tohle není klasický newsletter, na který se nedá odpovědět. Klidně mi napište. Moc ráda si přečtu, co vám chutná a co ne. Zajímá mě váš názor. Šířit a přeposílat newsletter vřele povoleno. Budu za to naopak moc ráda 🙂

 Mějte krásný začátek jara ❤️

 👩🏼‍🍳 Lucka Grusová z PaleoSnadno 

 

Kde najdete mé další recepty?

Voňavá kuchařka

 Voňavá kuchařka
656 stran
146 receptů

Svěží kuchařka

 Svěží kuchařka
704 stran
170 receptů

Masové koule plněné růžičkovou kapustou

Kalendář 2023
minikuchařka
53 + 53 receptů

 
Lucka Grusová