Provensálský tian - pečená zelenina, kterou si zamilujete. Francouzská pohoda u vás doma. Počáteční nedorozumění s lilkem vyřešeno. Musí se na něj takhle!

Zobrazit v prohlížeči
----------------------------
Odhlásit z newsletteru
Nejen Paleo Snadno recepty

NOVÝ RECEPT: Provensálská pečená zelenina Tian

 

Provensálská pečená zelenina Tian

Možná vás při pohledu na fotku překvapil název receptu a čekali jste jídlo proslavené i díky oblíbené animované pohádce. Tian je ale tradiční provensálský pokrm s dlouhou historií. I když se ratatouille velmi podobá a často bývají zaměňovány, vzájemně se liší. V obou jídlech se sice používá lilek, cuketa a rajčata, rozdílný je ale způsob jejich přípravy. V ratatouille by se jednotlivé druhy zeleniny měly správně připravit zvlášť a následně dusit, nikoliv péct. Jenže právě pečení dává tianu tu skvělou nezaměnitelnou chuť ❤️

Kouknout na recept

Recept je přirozeně bezlepkový (jako vždy), bez ořechů, bez vajec a také bez mléčných výrobků. Vyhovuje proto téměř všem stravovacím stylům, kterým se věnuji. Pochutnáte si na něm při Low carb, Primal, Paleo, Whole30 i vegetariánském způsobu stravování.

 
 

Sodovka místo mléka?

V posledních dnech se toho u mě pracovního až tak moc neděje. Tedy takhle, děje. Ale jen to zatím pěkně bublá pod pokličkou, takže vám nemůžu dát ochutnat. Jak už jsem psala minule, poctivě piluji nový kalendář. Už mám u sebe první verzi od grafičky a teď tu denně několik hodin kontroluji každé písmenko a číslici. Zkrátka, aby vše bylo, jak má být. Občas mi z toho už trošku "hrabe". Došlo mi to v momentu, kdy jsem si do ranní kávy místo mléka bezmyšlenkovitě nalila sodovku a zjistila to až při prvním loku 😂 V takových momentech je fajn aspoň na chvíli vypnout. Třeba i u nějakého filmu. A když to máme dneska tak hezky francouzsky naladěné, tak jsem pro vás vybrala ty nejlepší, které voní Francií už na dálku. Možná už jste všechny viděli, ale myslím, že jsou to takové filmové lahůdky, že vůbec neuškodí si je pustit znovu 😍 

 

 


 

Lilek na scénu, prosím! 

Je to tady! Prázdniny se rozjely a s příchodem nového měsíce začínají dozrávat i nové druhy zeleniny a ovoce. V červenci kromě jiných přibyl i lilek 🍆 Jak to s ním máte vy? Pamatuju si jako dnes, jak jsem ho kdysi plná odvahy prvně koupila. Taková krásná zelenina, ta přece musí chutnat skvěle! Nejdřív přišlo zklamání při rozkrojení a pak i při prvním soustu. Tohle někomu jako vážně chutná? 🫢 Moje milé mladší já, tak ti jen chci říct, že jsi na to šla tehdy úplně špatně. Lilek je totiž naprosto skvělý! 😍👌 Ať už to máte podobně a k lilku si cestu teprve hledáte, nebo jste naopak jeho milovníkem, připravte si se mnou jeden z následujících receptů a pro další nakoukněte do aplikace PaleoSnadno. Najdete tam například lilkovou polévku se sýrovými chipsy, lilkovou "čočku" s halloumi, zapečené lilkové plátky Margherita a spoustu dalších dobrot 😋

 

Lilkový falafel🍆 Lilkový "falafel"

 
Lilkový tatarák

🍆 Lilkový tatarák

Křupavé lilkové plátky

🍆 Křupavé lilkové plátky (video recept)

Kulinářský hrdina

Už jsem to zmiňovala výše, ale my dva s lilkem jsme neměli úplně nejlepší začátek 😁  Vážně mě tehdy zklamal. Tolik jsem mu věřila a on moje očekávání vůbec nesplnil. Jeho divná houbovitá konzistence, která dlouho odolávala tepelné úpravě, a tendence nasát všechen tuk, se kterým přišel do kontaktu, se mi vůbec, ale vůbec nelíbily. Jenže dnes už vím, že jsem na něj šla zkrátka špatně. Nějak jsme se přitom prvotním seznámení prostě nepochopili a až později našli společnou řeč. Kdo by to byl řekl, že se z něj nakonec stane můj kulinářský hrdina! 🍆💕

 

Lilek, baklažán, patližán 

Lilek, také známý jako baklažán či krajově patližán, má hlavní sezónu od července do října. V tomto období ho seženete v každém obchodě se zeleninou a také na trzích. Botanicky patří do stejné rodiny jako třeba rajčata, papriky či brambory. Díky vyššímu obsahu solaninu by se neměl konzumovat za syrova. Ideálně zralé lilkové plody mají krémově bílou dužinu s lehoučkým nazelenalým odstínem. Jejich povrch by měl být pevný, proto se při nákupu vyhýbejte kusům, jejichž slupka je zvrásnělá a na omak poddajná. 


Jak chutná? 

Lilek má charakteristickou chuť, která se liší od ostatních druhů zeleniny. Kdybych ji měla popsat, tak jako jemnou, příjemně nasládlou, s lehoučkým tónem hořkosti a nádechem oříškového aroma. Lilek je při vaření úžasný v tom, že má tendenci absorbovat chuť ostatních surovin, se kterými ho zkombinujete. Takže se můžete vyřádit s různým kořením, bylinkami a omáčkami. Lilek je vždy ochotně přijme a podtrhne vlastní jemnou chutí.

Loupat, neloupat? 

Lilky není nutné před tepelnou úpravou loupat. Někdy je to dokonce vyloženě na škodu. Slupka totiž pomáhá měkkou a hebkou dužinu lilku udržet pohromadě, například při smažení či pečení. Naopak při výrobě různých lilkových pomazánek a dipů je dobré slupku odstranit, protože i když je jedlá, po tepelné úpravě zůstává tužší. 


Kouzlo se solí a mlékem 

V tradičních receptech se můžete velmi často setkat s tím, že se nakrájený lilek nasoluje a nechá vypotit. Údajně se to dříve dělalo hlavně kvůli odstranění přirozené hořkosti této zeleniny. Dnešní odrůdy už jsou ale vyšlechtěné tak, aby se tato jeho nepříjemná vlastnost prakticky neobjevovala. Já jsem se s tím třeba zatím nikdy nesetkala 😊 Nasolení lilku má ale ještě jednu důležitou vlastnost. Odstraňuje přebytečnou vlhkost a mění jeho strukturu. To usnadňuje další tepelnou úpravu. A hlavně - lilek se přestane chovat jako nenasytná houba, takže při kontaktu s olejem nevysaje všechen tuk z pánve. Další zajímavou variantou předpřípravy lilku je jeho namáčení v mléce. Stačí, když ho nakrájíte na plátky silné 5-10 mm, zalijete mlékem, mírně osolíte, zatížíte třeba talířem a necháte přes noc marinovat. Lilek v této úpravě získá krásně krémovou konzistenci a chuť. Můžete ho pak (stejně jako jednoduše nasolené plátky) lehce obalit ve směsi mandlové mouky, strouhaného parmazánu, sušeného česneku a soli a následně osmažit na pánvi. K tomu nějaký svěží bylinkový dip a skvělou letní večeři máte na stole 👌

Nejslavnější lilkové recepty z celého světa

Lilek se používá v mnoha národních kuchyních. Vychutnejte si ho v některém z následujících vyhlášených receptů.

 

  • Baba ganoush / Moutabal  (Blízký východ)
    Krémový dip nebo pomazánka připravená z dužiny naprudko upečeného lilku, tahini pasty, česneku a olivového oleje. Podrobný recept najdete třeba v letní Svěží kuchařce.
  • Melanzane alla Parmigiana (Itálie)
    Pečený pokrm z několika vrstev plátků lilků, rajčatové omáčky, sýra (obvykle mozzarelly a parmazánu) a bazalky, se zlatavou a křupavou vrchní vrstvou. Na recept se můžete těšit v novém kalendáři.
  • Moussaka (Řecko)
    Vrstvy z plátků lilku (často i brambor), hovězího nebo jehněčího mletého masa, rajčat, cibule, česneku a koření, pokryté bešamelovou omáčkou a zapečené v troubě, dokud povrch nezíská zlatavou vrstvu. Na tenhle recept se zatím chystám, ale nakouknout můžete třeba na stránky My Greek Dish.
  • Ratatouille (Francie)
    Dušená zeleninová směs z nakrájených lilků, cukety, papriky, cibule, česneku a koření, vše propojené chuťově bohatou omáčkou z rajčat. Podrobně popsaný postup včetně fotek z přípravy najdete třeba na stránkách From a chef's kitchen a doufám, že časem i na PaleoSnadno.
  • Caponata (Sicílie)
    Zeleninovou omáčka s jemně sladko-kyselou chutí, podávaná jako příloha nebo součást studeného předkrmu. Připravuje se z dušeného lilku, cukety, rajčat, cibule, česneku, oliv, kaparů, vinného octa a cukru. Recept najdete třeba v podzimní Voňavé kuchařce.
  • Bharta baingan (Indie)
    Kořeněná aromatická omáčka připravená z lilku upečeného na ohni, který se po oloupání rozmixuje a smíchá s cibulí, rajčaty, česnekem, zelenými chilli a kořením. Podává se s chapati (indickým chlebem) nebo rýží jako hlavní jídlo. Recept najdete třeba na mých oblíbených stránkách Swasthi's recipes.
  • Imam Bayildi (Turecko)
    V překladu se jídlo jmenuje "Imámovo omámení". Podle staré legendy se imám tak nadchl pro tento pokrm, že při jeho konzumaci upadl do blaženého omámení. Jedná se o zapečené lilky naplněné směsí rajčat, cibule, česneku a bylinek. Podávají se jako předkrm nebo hlavní jídlo s rýží či chlebem. Pro recept nakoukněte třeba na stránky Cooking Gorgeous.
  • Gaji Namul (Korea)
    Tradiční korejský pokrm, který bývá součástí banchan. Připravuje se z napařených nakrájených lilků, které se následně marinují ve směsi sezamového oleje, rybí a sojóvé omáčky, lahůdkové cibulky, česneku a chilli. Recept včetně video postupu najdete na stránkách inspirativní a zábavné Maangchi.

 

Tak který lilkový recept se mnou ochutnáte? Nebo máte nějaký jiný, na který nedáte dopustit? Jaké bylo vaše seznamování s touhle úžasnou zeleninou? Napište mi, jak to máte s lilkem vy 💕

 

Archiv newsletterů!

Utekl vám nějaký dřívější e-mail s novinkami? Nakoukněte do archivu newsletterů. Věřím, že tam najdete spoustu dobrot a vychytávek pro snazší vaření.  
 

Napište mi, pošlete newsletter dál - vše povoleno!

Tohle není klasický newsletter, na který se nedá odpovědět. Klidně mi napište. Moc ráda si přečtu, co vám chutná a co ne. Zajímá mě váš názor. Šířit a přeposílat newsletter vřele povoleno. Budu za to naopak moc ráda 🙂

 Mějte se krásně a užívejte letní pohody ❤️

 👩🏼‍🍳 Lucka Grusová z PaleoSnadno 

 

Kde najdete mé další recepty?

Voňavá kuchařka

 Voňavá kuchařka
656 stran
146 receptů

Svěží kuchařka

 Svěží kuchařka
704 stran
170 receptů

Masové koule plněné růžičkovou kapustou

E-kuchařka Whole30
60 receptů
bonusové materiály

 
Lucie Grusová