Jak připravit krásně měkoučké hovězí nudličky? Stačí malá finta. 51+2 recepty na další rok. Děti ji nenávidí. My ji milujeme, protože víme jak na ní! Barevné kouzlo šokové změny teploty.

Zobrazit v prohlížeči
----------------------------
Odhlásit z newsletteru
Nejen Paleo Snadno recepty

NOVÝ RECEPT: Hovězí nudličky s brokolicí

 

Hovězí nudličky s brokolicí

Jak rychle připravit krásně měkké šťavnaté nudličky i z hovězího, aniž byste museli kupovat drahé uzrálé steakové maso? Stačí během přípravy dodržet pár základních kroků - maso nakrájet přes vlákno, na co nejtenčí nudličky a pak ho orestovat velmi zprudka a jen krátce. Žádné dlouhé trápení na pánvi 🙂 A pak ještě jedna velmi důležitá finta! Nechte maso pár minut rozležet s jedlou sodou. Ta s ním udělá malý zázrak ❤️

Kouknout na recept

Recept je přirozeně bezlepkový (jako vždy, jen je nutné zvolit tu správnou sójovou omáčku, například Tamari), bez mléčných výrobků a s nízkým obsahem sacharidů, proto vyhovuje Keto, Low carb a Primal způsobům stravování. 

 
 

Už šestý kalendář

Letošní rok ještě není v půlce a já už finišuju s přípravou kalendáře na ten další. No tedy takhle - dokončuji recepty. Mám jich pro vás vymyšlených, uvařených, nafocených a sepsaných celkem 51. Ještě 2 poslední mi zbývají. Konkrétně nějaký lahodný dezert na květen. Tady mám v hlavě představu něčeho s jahodami. Třeba skleniček s vanilkovým krémem, minicheesecakes, nebo tvarohových řezů s drobenkou. Co myslíte? Který byste si dali raději? A pak také něco na Silvestra. Tady ještě úplně nevím, kterým směrem se vydám. Ale věřím, že si na tom poslední den příštího roku hodně pochutnáte 😋

Na konci června odevzdám všechny podklady grafičce a začne nové kolečko příprav. Zkontrolovat, že všechno je tak, jak má být. Bez překlepů, špatně uspořádaných kalendářních dat nebo mylně ponechaných údajů z předchozí verze. Pamatujete si třeba, jak se ve dvou starších kalendářích vyřádil šotek? V jednom byl recept s vypsanými správnými surovinami a odpovídající fotkou. Ale postup z úplně jiného receptu 🫢 Nebo jsem v jiném popletla číslování týdnů a mylně zadala, že datum 1.1. patří do týdne s číslem 1. Tehdy jsem si neuvědomila, že jako první se označuje jen ten týden, kde je 1.1. někde mezi pondělím a čtvrtkem. Pokud spadá na pátek až neděli, je to pořád 52. týden předchozího roku. Doufám, že v novém kalendáři se žádná takováhle perlička neobjeví 🙏

Těšíte se na nový, už šestý kalendář? Tady je taková malá ochutnávka 😍 Co říkáte? Budeme podle něj v příštím roce společně vařit? Dejte mi vědět, zda s vámi mám počítat. Kalendářů bude jen omezený počet. Stačí, když mi na tenhle odpovíte prosté ANO. Díky! 

 


 

Brokolice v hlavní roli 

Všimli jste si, jak se nám s příchodem nového měsíce opět pěkně rozrostla nabídka místní sezónní zeleniny? V červnu přibyla například cuketa, fazolové lusky, raná kapusta a zelí, okurky, rajčata a také brokolice. Ta bývá sice nejčastěji (spolu se špenátem) zmiňovaná dětmi jako nejvíc nenáviděný druh zeleniny, ale myslím, že je v tom chudinka naprosto nevinně. Když víte jak na ni, odvděčí se vám skvělou chutí a také vysokým obsahem hodnotných živin a vitamínů. Mě například při přípravě tohoto newsletteru překvapila informace, že brokolice obsahuje víc vitamínu C než třeba pomeranč a citrón 😮 Jak ji připravit, abyste o něj zbytečně dlouhou tepelnou úpravou nepřišli? Blanšírujte ji! Jak na to? Koukněte dolů do tipu, kam jsem pro vás sepsala podrobný postup. Mezitím si se mnou připravte jeden z následujících receptů a pro další nakoukněte do aplikace PaleoSnadno. Najdete tam například brokolicovou kaši, muffiny, stir fry a také brokolici plněnou kuřecím masem nebo se sýrovou omáčkou 😋

 

Brokolicové karbanátky🥣 Pečené brokolicové karbanátky

 
Brokolicový salát

🥣 Brokolicový salát

Brokolicová polévka

🥣 Brokolicová polévka

Barevné kouzlo šokové změny teploty

 

Používáte někdy při přípravě jídel blanšírování? Já se téhle tradiční kuchařské technice dlouho vyhýbala. Připadala mi naprosto zbytečná. Na co tolik spotřebované vody! Nejdřív jí rozehřát velký hrnec a pak další spousta na rychlé zchlazení 👎 Až jednou zvítězila zvědavost. Zkusila jsem to... A byla naprosto nadšená! 😍 Třeba dnešním kuchařským tipem přesvědčím i vás, nebo vám alespoň ujasním některé kroky, tak aby se vám blanšírování vždy povedlo.

 

Co je blanšírování? 

Jedná se o tradiční kuchařský postup, který spočívá v ponoření surovin do vroucí vody a jejich následném prudkém ochlazení. Tato technika se používá nejen na tepelnou úpravu zeleniny, ovoce a hub, ale také na zatažení masa či kostí před dalším vařením nebo pro snadnější oloupání ořechů. Její název pochází z francouzského slovesa "blanchir", které znamená "bělit, zblednout, zjasnit". 

 

Jaké jsou výhody blanšírování? 

Z hlediska živin je blanšírování skvělé v tom, že díky pouze krátké době vaření si suroviny zachovají více minerálů a vitamínů. Pokud vy nebo někdo z vašich blízkých odmítá některý druh vařené zeleniny, zkuste mu ho připravit blanšírováním. Dost možná změní názor. Já to třeba takto měla s fazolovými lusky a kapustičkami. Blanšírovaná zelenina má totiž mnohem příjemnější strukturu než ta dlouho trápená v hrnci nebo na pánvi. Díky krátkému povaření ve výrazně osolené vodě a následnému prudkému zchlazení je příjemně měkká, ale zároveň zůstává i krásně křupavá. A co je na talíři znát na první pohled - je i nádherně barevná! Viděli jste třeba, jak se projasní barva blanšírované brokolice? Doslova malý zázrak!

 

Jak postupovat při blanšírování? 

Připravte si co největší hrnec plný vroucí vody, síto a velkou mísu s ledovou vodou a kostkami ledu. Zeleninu očistěte a nakrájejte na stejné velké kusy.

 

  • Vodu v hrnci výrazně osolte. A tady myslím opravdu hodně. Nebojte se dosáhnout slanosti mořské vody, tedy až 3 % soli na celkový objem.
  • Vodu přiveďte k velmi prudkému varu. Až bude prudce klokotat, vhoďte do ní připravenou zeleninu a vařte ji do požadovaného změknutí (obvykle 1-3 minuty v závislosti na druhu suroviny). Nebojte se ochutnávat.
  • Až budou suroviny příjemně měkké na skus, ale stále krásně křupavé, okamžitě je slijte přes síto a co nejrychleji vhoďte do mísy se studenou vodu a ledem. Můžete je také zchladit pod proudem ledové vody. V obou případech si dejte opravdu záležet na tom, aby zelenina nezůstala teplá.
  • Zchlazenou zeleninu dobře osušte a pak dále použijte podle potřeby. Můžete ji například rovnou podávat jako součást zeleninového salátu nebo přelít teplou sýrovou omáčkou. Zakrytou ji lze až několik dní uchovávat v lednici a před podáváním ji stačí jen velmi krátce prohřát. Budete tak mít připravenou surovinu na velmi rychlé vaření. Blanšírované potraviny se také skvěle hodí k zamrazení.

 

Jak dlouho vařit suroviny při blanšírování? 

Přesná doba prudkého varu bude záležet na konkrétním druhu suroviny, velikosti kousků a také na vašem osobním pocitu, co znamená "příjemný na skus". Odpíchnout se ale můžete z následujících časů: 

 

  • Špenát 30-90 sekund
  • Brokolice 2-3 minuty
  • Zelené fazolky 3-4 minuty
  • Chřest 2-4 minuty
  • Kapustičky 3-5 minut
  • Mrkev 5-10 minut
  • Květák 1-3 minuty
  • Hrášek a hráškové lusky 30-90 sekund

 

Nejčastější chyby při blanšírování 

I když je blanšírování samo o sobě velmi jednoduché, je potřeba dodržet několik důležitých bodů. Pro co nejlepší výsledek se proto vyhněte následujícím nejčastějším chybám:

 

  • Malé množství vody - pro blanšírování najděte doma opravdu co největší hrnec a pořádně ho naplňte. Když bude vody málo, její teplota po vložení surovin okamžitě klesne a bude dlouho trvat než se opět rozehřeje na prudký var. Dobrým pravidlem je použít 1 litr vody na každých 120 gramů zeleniny.
  • Nedostatečné osolení vody - nebojte se vodu pořádně osolit. Na každý litr vody přidejte až 2-3 plné lžičky soli. Jedině tak bude zelenina ochucená i uvnitř a udrží v sobě většinu minerálů, místo aby se vylouhovaly do vody. 
  • Převaření zeleniny - zbytečně dlouhým varem přijdete o hlavní kouzlo blanšírování. Místo aby zelenina zůstala příjemně křupavá a krásně barevná, stane se kašovitá a ztratí svou chuť, barvu a živiny. Proto dodržujte doporučenou dobu varu, nebojte se při tom ochutnávat a zeleninu co nejrychleji slijte a prudce zchlaďte, aby se v ní zastavil proces varu.
  • Nedůsledné zchlazení - vím, že vás děsí celkové množství spotřebované vody, ale pokud zeleninu po blanšírování dostatečně nezchladíte, dojde k jejímu dalšímu vaření. Proto je důležité suroviny co nejrychleji přemístit do mísy s vodou a ledem nebo dlouze prolévat ledovou vodou. Zeleninu nestačí zchladit jen na povrchu. Musíte dosáhnout zchlazení i uvnitř suroviny.  
  • Špatné osušení - nepřipravujte se zbytečně o plnou chuť suroviny. Po zchlazení zeleninu důkladně osušte (skvělá je například odstředivka na salát), aby v ní nezůstalo zbytečně moc vody, a to negativně ovlivnilo její chuť a sktrukturu.  

 

Blanšírování je jednoduchý a rychlý způsob, jak zelenině zachovat vitamíny, chuť i barvu. Takto upravená zelenina je šťavnatá, křupavá a krásně barevná. Můžete ji podávat jako přílohu, salát nebo přidat do jiných pokrmů. Ať už si vyberete jakoukoli zeleninu, pamatujte na tři kroky: krátce povařit ve vroucí slané vodě, rychle ochladit v ledové lázni a pak už případně jen krátce prohřát těsně před podáváním.


Doufám, že se mi podařilo vás přesvědčit o výhodách blanšírování a že se mnou tuhle skvělou kuchařskou techniku vyzkoušíte. Ať chutná! 💕

 

Archiv newsletterů!

Utekl vám nějaký dřívější e-mail s novinkami? Nakoukněte do archivu newsletterů. Věřím, že tam najdete spoustu dobrot a vychytávek pro snazší vaření.  
 

Napište mi, pošlete newsletter dál - vše povoleno!

Tohle není klasický newsletter, na který se nedá odpovědět. Klidně mi napište. Moc ráda si přečtu, co vám chutná a co ne. Zajímá mě váš názor. Šířit a přeposílat newsletter vřele povoleno. Budu za to naopak moc ráda 🙂

 Mějte se krásně a na viděnou zase za 14 dní ❤️

 👩🏼‍🍳 Lucka Grusová z PaleoSnadno 

 

Kde najdete mé další recepty?

Voňavá kuchařka

 Voňavá kuchařka
656 stran
146 receptů

Svěží kuchařka

 Svěží kuchařka
704 stran
170 receptů

Masové koule plněné růžičkovou kapustou

E-kuchařka Whole30
60 receptů
bonusové materiály

 
Lucie Grusová