Přední, zadní, dušené, trhané, sušené, s vínem, s čokoládou. Co to je? Jednoduše to nejlepší hovězí maso! Zažeňte depresi u dobrého jídla a těšte se na temnou stranu aplikace. 

Zobrazit v prohlížeči
----------------------------
Odhlásit z newsletteru
Nejen Paleo Snadno recepty

NOVÝ RECEPT: Hovězí po burgundsku

 

Hovězí po burgundsku (Beef Buourguignon)

Hovězí po burgundsku (francouzsky bœuf bourguignon - čtěte bef burgiňon) je tradiční francouzské jídlo pocházející z Burgundska. Proslavila ho ve svých kuchařských knihách a televizních pořadech slavná Julia Child. Nebude to úplně vaše volba, když chcete uvařit něco rychlého a jednoduchého. Tohle jídlo chce zkrátka čas a péči. Ale když se do něj pustíte, odvděčí se vám naprosto nepřekonatelnou skvělou chutí! ❤️ I když se na první pohled recept může zdát složitý, není nutné se ho bát. Provedu vás jím krok za krokem a za výsledek vás doma budou nosit na rukou 🙂

Kouknout na recept

Recept je přirozeně bezlepkový (jako vždy), bez vajec a s drobnou úpravou i bez mléčných výrobků. Vyhovuje Low carb a Primal způsobu stravování. 

 

Co je u mě nového?

No kromě toho studeného a extra mokrého počasí vlastně až tak nic moc. Stále pro vás vymýšlím, vařím a fotím nové recepty (i když to počasí mi do toho trošku hodilo vidle, protože na focení je málo světla). Poslední dobou si uvědomuju, jak moc času mi zaberou sociální sítě. Určitě na nich trávím i nějaký ten čas prokrastinací, ale to teď nemyslím. Vytvořit příspěvek na Facebook nebo Instagram mi trvá pekelně dlouho. Někdy nad tím sedím doslova celý den (u newsletterů i několik dní). No, živit se jako správce sociálních sítí bych opravdu nechtěla 😅 Obdivuju všechny, kteří to zvládají levou zadní. 

Tady je takové nakouknutí do mého pracovního rozvrhu. Každý magnet v kalendáři je jeden příspěvek, ať už na moji Facebookovou stránku, do FB skupiny Nízkosacharidové stravování, na Instagram, do Stories, nový recept do aplikace nebo i tento newsletter. Zkrátka něco, co bych s vámi ráda sdílela. Všechny magnety pod tabulkou jsou neudělaná práce 😅

 

Temná strana aplikace

Kluci vývojářští (po staročesku programátoři) se rozhodli, že aplikace PaleoSnadno bezpodmínečně nutně potřebuje "dark mode". Tedy tmavou variantu zobrazení. Nehádala jsem se s nimi, protože tohle nějak neumím vyhodnotit. Sama tmavý motiv vůbec nikde nepoužívám, i když už to nabízí hodně aplikací a programů. Jak to máte vy? Raději používáte světlý motiv, nebo ten tmavý? Dejte mi vědět. Stačí když mi na tento e-mail odpovíte "světlý", "tmavý" a nebo klidně "vůbec netuším, co to je". Uvidíme, co z toho vyleze. I když sama tmavé zobrazení nepoužívám, na aktualizaci aplikace se těším. Mám radost z každé úpravy a změny, která vám používání apky zpříjemní. Tak snad to bude brzy připravené a aplikace PaleoSnadno získá další aktualizaci. Tentokrát i svou temnou stranu 😀  

 

Tradiční úpadek 

V únoru tradičně upadá zájem o zdravou stravu a většině lidí se rozpadnou i novoroční předsevzetí (doufám, že vy mezi ně nepatříte 😊) Je to znát na návštěvnosti webových stránek a také nižším zájmu o mou kulinářskou literaturu. No nebudu lhát, občas na mě z toho padne až depka. Věděli jste, že leden s únorem patří mezi nejdepresivnější měsíce v roce? Co se týče nejdepresivnějšího dne, tak pro vás mám skvělou zprávu. Ten už je za námi! Je jím prý třetí pondělí v lednu aneb Blue Monday. A proč právě to? Prý jde o den, kdy lidé zjistí, že přestali dodržovat svá novoroční předsevzetí. A víte co? Neřešte to. Nový rok není jediný den, kdy můžete začít s nějakou drobnou změnou životního stylu. Začít se dá kdykoli. Třeba hned dnes. Tak jestli vám nějaké předsevzetí nevyšlo, nezoufejte a prostě začněte znovu. A když to zase nevyjde, tak znovu. Nejdůležitější je totiž nevzdat se. Předchozí pokusy berte jako cenné získávání zkušeností. Ne jako selhání. A nezapomeňte si udělat radost něčím dobrým k jídlu. Třeba (nejlépe) podle některého z mých receptů 😇 Tím rozhodně nic neporušíte ani nezkazíte. 

Pokud mě vezmete za slovo, uvaříte si se mnou a pochutnáte si, můžete zkusit dalších 316 receptů z mých kuchařek. Nejdřív si stáhněte ukázku, ať nepořizujete zajíce v pytli. Při objednávce obou dvou dohromady získáte pěknou slevu 299 Kč a také dárek v podobě tištěného kalendáře 2023 + recepty z toho loňského. Celkem tedy 422 receptů! To je každodenní inspirace na déle než rok. A tím končím pravidelné marketingové okénko 🙈

Prozkoumat kuchařky a dárek

 

Dušené, trhané, pečené, vařené, s čokoládou či vínem... Ale hlavně šťavnaté 🐮😍  

Jakmile se ochladí, dostanu chuť na úplně jiná jídla. Studené zeleninové saláty nahradí polévky, pečená zelenina a dušené maso, zejména to hovězí. Pokud to máte podobně, mám tu pro vás výběr 6 nejlepších receptů právě s hovězím 🐄. Další recepty najdete u mě na stránkách (včetně roastbeefu, svíčkové na smetaně a sušeného masa, které rozhodně stojí za vyzkoušení, ale fotky už jsou téměř nepublikovatelné 😃). Pro další hromadu receptů s hovězím nakoukněte do aplikace PaleoSnadno

 

Dušené hovězí s paprikou🐄 Dušené hovězí s paprikou

 
Hovězí guláš

🐄 Hovězí guláš

 Trhané hovězí

🐄 Trhané hovězí

Burger na máslové dýni

🐄 Burger na máslové dýni

 
Květákový pastýřský koláč

🐄 Květákový pastýřský koláč

Mexická masová směs s čokoládou

🐄 Mexická masová směs s čokoládou

Čerstvé hovězí maso - kvalita, nebo materiál pro ševce?

 

Nedávno jsem se na Instagramu svých sledujících v anketě zeptala, co si představí pod pojmem "čerstvé hovězí maso". Většina odpověděla, že kvalitu a křehké, šťavnaté maso za vyšší cenu. Ale správná odpověď byla "tuhá podešev" 🥾

 

Na rozdíl třeba od drůbeže či ryb potřebuje totiž hovězí maso nejdříve tzv. dozrát. Ono to tedy platí pro všechny druhy masa, ale u ryb se tento čas pohybuje v řádu minut, u drůbeže hodin, vepřového dní a u hovězího až několik týdnů. Úplně čerstvé maso je totiž ztuhlé. Až po určité době dochází k přirozeným biochemickým procesům, jejichž důsledkem svalová vlákna zkřehnou a maso změkne. U hovězího začíná zrací proces přibližně 3. den po porážce a nejrychlejší je 7-10. den. Pak zrání dále pokračuje, ale už se výrazně zpomaluje. Proto opravdu dobře vyzrálé hovězí může být "staré" i dva měsíce.

 

Zrání si ale nepředstavujte tak, že maso leží někde 2 měsíce na pultu u řezníka nebo že ho na 4 týdny uložíte do lednice a pak si pochutnáte na krásně měkkých steacích. Proces zrání masa je složitý, vyžaduje přesnou teplotu, vlhkost a sterilitu prostředí. Je náročný na čas, prostor a energii, proto se často tento krok co nejvíce zkracuje či zcela vynechává a na pulty prodejen se dostává hovězí maso, které sice na první pohled vypadá krásně, ale moc si na něm nepochutnáte. I když ho budete dusit dlouhé hodiny, při krájení si na něm zlámete nůž.

 

Existují 2 druhy zrání - suché a mokré:

  • Při tom suchém maso visí několik týdnů ve velkých kusech v důkladně kontrolovaném sterilním prostředí s přesně udržovanou teplotou mezi 0 - 1 °C, vlhkostí vzduchu okolo 85 % a prouděním vzduchu 0,5 – 2,5 m/s. Teprve poté se porcuje. 
  • Při mokrém zrání se maso rozporcuje, vakuově zabalí a takto nechá rozležet. Už není potřeba tak přísně a naprosto přesně hlídat okolní vlhkost a proudění vzduchu (samozřejmě stále platí dodržení přísných hygienických pravidel pro ukládání masa). 

Při suchém zrání se dosahuje výraznější chuti, ale zároveň dochází i k větším ztrátám na hmotnosti masa. Nemluvě o mnohem vyšší cenové nákladnosti celého procesu. Proto je takové maso vždy dražší a prodejce vás na to, že se jedná o maso vyzrálé (nebo také stařené), vždy upozorní. Rozdíl ale poznáte už na první ochutnání. Maso bude krásně křehké, s výraznou typickou chutí.


Méně finančně nákladné a proto i mnohem častěji používané (až z 95 %) je mokré zrání. Používá se například i pro steakové maso dovážené ze zahraničí. Vyhlášené a mezi kulináři oblíbené argentinské, brazilské či irské hovězí se zabalí tak, aby se zamezilo přístupu vzduchu, a maso zraje během samotné cesty do místa prodeje. Pokud budete kupovat uzrálé maso ve vakuovém balení (zkontrolujte vždy neporušenost), nelekněte se jeho barvy a také výrazné (někdy až nepříjemné) vůně. Nejedná se o nic závadného. Naopak je to známka žádoucího intenzivního zracího procesu. Takové maso po vyndání z vakua nechte minimálně 20 minut prodýchat. Vůně se zjemní a maso získá správnou barvu.

 

Kromě zralosti mají na výslednou chuť, šťavnatost a křehkost hovězího masa vliv i další faktory. Mezi ně patří pohlaví a věk zvířete, plemeno, krmivo, způsob chovu, fyzická kondice i pohoda chovaného zvířete (zejména bezprostředně před porážkou). Ne vše můžete při nákupu zjistit. Ale některé informace ano. Evropská legislativa nařizuje pro hovězí maso z místní produkce uvádět některé informace, které vám při výběru pomohou, a ta česká jde ještě dál. Pokud totiž maso pochází z Česka, najdete na obalu dvě důležité informace navíc. Tou první je pohlaví a přibližný věk zvířete. Pokud máte tu možnost, dejte přednost masu z mladého býka, případně jalovice, a naopak se vyhněte masu z krávy. U české produkce pak najdete i číselný kód (s CZ na začátku), který vám po zadání na https://www.hovezimaso.cz/ umožní zjistit původ vámi zakoupeného masa.


Možná jste se chtěli zeptat...

 

Jaký je při vaření rozdíl s čerstvým a zralým hovězím?
Je to podobné jako při vaření slepice a kuřete. Zatímco slepice bude vyžadovat mnohem delší tepelnou úpravu, u kuřete si vystačíte s kratším časem a přesto ve výsledku bude jeho maso šťavnatější. 

 

Jak poznám vyzrálé hovězí?
Každý výrobce se vyzrálým (stařeným) masem rád pochlubí už na obale. Vodítkem pro vás může být i barva (zralé hovězí je tmavší, bez výrazně rudého zabarvení) a také dotyk - maso bude měkké a promáčklina od vašeho prstu se bude vyrovnávat jen velmi pomalu.

 

Mám tedy kupovat jen hovězí, které je označené jako vyzrálé?
To není úplně nutné. Stačí si jen zjistit, jak dlouhá doba uběhla od porážky zvířete. Pokud je kratší než cca 10 dní, raději se takovému masu vyhněte. Naopak pokud si chcete pochutnat na opravdu dobrém steaku, dejte rozhodně přednost masu vyzrálému. Bude sice dražší, ale na chuti poznáte rozdíl hned u prvního sousta. A nebo kupte svíčkovou, u které dlouhé zrání není vyloženě nutné. 

 

Znamená to, že každé steakové maso je vyzrálé?
Bohužel ne. Někdy prodejci označí nějaký kus hovězího jako "vhodné na steaky". Přitom se ale jedná jen o řez masa, ze kterého se steaky tradičně připravují. Pokud bude takové maso příliš čerstvé (těsně po porážce), úplně si na něm nepochutnáte. Platí to ale i obráceně. Tím že maso vyzraje, nestává se automaticky vhodným na minutkovou úpravu.

 

Mně se stejně nikdy žádný steak nepovede...
Dala bych ruku do ohně za to, že neděláte chybu při jeho přípravě, ale spíš při nákupu. Pokud chcete dosáhnout ideálního výsledku, snažte se o kupovaném hovězí zjistit co nejvíce informací. Kupujte jen takové řezy, které se hodí na konkrétní přípravu - z kližky dobrý steak neuděláte a opačně z rib eye zase pořádný guláš. Na opravdu dobrý šťavnatý steak vyberte maso vyzrálé (stařené), nejlépe s jemným tukovým mramorováním. Vždy dávejte přednost masu z mladého zvířete (maximálně do 24 měsíců), masného plemene (ne chovaného pro mléko) a pokud máte možnost, tak i z pastevního chovu. Vyhněte se masu mraženému.

 

A taková malá finta na závěr - pokud máte rádi minutkové hovězí nudličky a nikdy se vám je nepovede připravit tak krásně měkké jako v asijských restauracích, tak maso příště po nakrájení nechte 15-30 minut odpočinout promíchané se špetkou (stačí opravdu malinko) jedlé sody a teprve pak orestovat. Hned poznáte ten obrovský rozdíl! 👌 

 

Doufám, že jste v článku objevili nějaké nové a zajímavé informace, díky kterým pro vás bude nákup a příprava hovězího masa mnohem snazší. Ať chutná ❤️ 

 

Archiv newsletterů!

Utekl vám nějaký dřívější e-mail s novinkami? Nakoukněte do archivu newsleterů. Věřím, že tam najdete spoustu dobrot a vychytávek pro snazší vaření.  
 

Napište mi, pošlete newsletter dál - vše povoleno!

Tohle není klasický newsletter, na který se nedá odpovědět. Klidně mi napište. Moc ráda si přečtu, co vám chutná a co ne. Zajímá mě váš názor. Šířit a přeposílat newsletter vřele povoleno. Budu za to naopak moc ráda 🙂

 Mějte krásný zbytek února a v březnu na viděnou ❤️

 👩🏼‍🍳 Lucka Grusová z PaleoSnadno 

 

Kde najdete mé další recepty?

Voňavá kuchařka

 Voňavá kuchařka
656 stran
146 receptů

Svěží kuchařka

 Svěží kuchařka
704 stran
170 receptů

Masové koule plněné růžičkovou kapustou

Kalendář 2023
minikuchařka
53 + 53 receptů

 
Lucie Grusová