Nakouknutí pod pokličku asijské kuchyně. Upomínka do kalednáře o kalendáři. Tohle jste o asijském "příboru" určitě nevěděli! 🥢

Zobrazit v prohlížeči
----------------------------
Odhlásit z newsletteru
Nejen Paleo Snadno recepty

Nový recept: Japonská skládaná miska

 

V létě miluju skládané saláty, kdy si do misky nandám oblíbenou čerstvou zeleninu, doplním ji třeba vejci nebo sýrem a skvěle si pochutnám ❤️ Jakmile se začne ochlazovat, začnu přidávat více tepelně upravené zeleniny a připravuji si různé varianty skládaných misek. Tady je jedna inspirovaná japonskou kuchyní, kterou připravíte "ichi, ni" (raz dva) 🙂 ❤️

 

Kouknout na recept

Recept je přirozeně bezlepkový, bez vajec a mléčných výrobků, vyhovuje stravovacím stylům Paleo, Low Carb a Primal.

 

 

Dopečeno! Kalendář je na cestě 🗓

Kalendáře s recepty pro rok 2023 jsou v tento okamžik někde na cestě mezi tiskárnou a skladem. Což znamená jediné - jsem vystresovaná tak, že i můj stres je z toho ve stresu 😃 Dokud kalendáře neuvidím na vlastní oči a nebudu si jistá, že je vše, tak jak má být, nebudu mít klid. Pořád se uklidňuju, že správně poskládat kalendář není žádná raketová věda. Že to přece není skládání orloje na Staromáku 😄 No ale znáte to: Když se něco může pokazit... Držte palce 👍 

A kdy že tedy bude kalendář k dispozici? Prodej odstartuje nejspíš s příštím newsletterem. Tedy za 14 dní. Nejdřív se ještě se musí připravit grafika, nějaké to video a tak říkajíc "nahodit systém". Ráda bych vám kalendář představila jako prvním a s tím i nějakou slevu - speciální, jen pro vás, jako poděkování mým věrným odběratelům. Což s prvotní zaváděcí cenou už bude stát rozhodně za to! Sleva bude ale časově omezená a za dalších pár dní dojde i ke zdražení na finální prodejní cenu, takže určitě tuhle nabídku nepropásněte. Raději si rovnou do upomínek napište poznámku, že 15. září si musíte přečíst můj nový newsletter. 

 

Asie na talíři

Už jen myšlenka na asijskou kuchyni u mě spouští Pavlovův reflex a začnu slintat jak bernardýn 🤤 Pokud i vy patříte mezi její příznivce, určitě vyzkoušejte některý z mých dnešních tipů. Věřím, že si pochutnáte! ❤️ A pokud byste stále měli málo, nezapomeňte nakouknout i ke mně na Facebook, kde v samostatném příspěvku najdete celkem 20 asijských specialit

 

Kimči 🥢 Kimči (kimchi, 김치)

 
Kuřecí špízy Satay s kešu omáčkou

🥢 Kuřecí špízy Satay s kešu omáčkou

Asijská bůčková roláda

🥢 Asijská bůčková roláda

Asijská polévka s křupavým bůčkem

🥢 Asijská polévka s křupavým bůčkem

 
Žluté kuřecí curry

🥢 Žluté kuřecí curry

Pečený losos po asijsku s ředkvovými nudlemi

🥢 Pečený losos po asijsku s ředkvovými nudlemi

Vidličky a nože po asijsku 🥢

 

Jako malé děti jsme se všichni učili používat příbor. Pokud jste si zamilovali asijskou kuchyni, tak vás to samé zřejmě později potkalo i s hůlkami. Někdo to zvládl tak, že by s nimi mohl navlíkat korálky, jiný přes všechny pokusy raději vždy sáhne po lžíci nebo vidličce, protože by se jinak nenajedl 😀 Ať už patříte k první, nebo druhé skupině, věděli jste, že hůlky se mezi sebou liší a v každé národní kuchyni se používají jiné?

Hůlky tvoří velmi důležitým prvek východo-asijské kuchyně. Původně se používaly pouze pro napichování a vybírání jídla z hrnce nebo ohně, ale postupně se z nich stalo jídelní náčiní. Na rozdíl od evropské kuchyně nemusel být součástí příboru nůž, protože z důvodu nedostatku paliva, zemědělských produktů (zejména masa) se suroviny krájely na malé kousky ještě před uvařením. 

 

Hůlky původně pocházející z Číny se přibližně od 5. století n.l. již běžně používaly i na území dnešní Koreje a Japonska. V závilosti na rozdílné tradici v jídle, kultuře a dostupných zdrojích se toto jídelní náčiní ale začalo postupně lišit, a to ať už tvarem, délkou či použitým materiálem.

 

Jak jednotlivé národní jídelní hůlky rozeznáte?

V Číně jsou hůlky delší a širší. V Japonsku naopak kratší, tenčí a výrazně se zužující. V Koreji jsou hůlky nejčastěji kovové, hranaté, ploché a vždy doplněné lžící.


🇨🇳 ČÍNA 
V čínské kuchyni se často jídlo připravuje zprudka za vysoké teploty a v hlubších pánvích. Proto byly potřeba dlouhé hůlky, aby si lidé neporanili ruce. S delšími a silnějšími hůlkami se také lépe nabíralo jídlo podávané na tzv. líné Susan, typickém čínském otočném stole.  

🇯🇵 JAPONSKO 
V Japonsku byla rýže dlouho nedostatkovým zbožím a tudíž velmi drahá. Proto se do ní často přidávala různá semínka, která ale udělala rýži mnohem méně lepkavou, takže se dlouhými hůlkami špatně jedla. Japonci proto drželi misky blízko u obličeje a hůlkami přesouvali rýži přímo do úst. Pro tyto účely se hůlky oproti těm čínským mnohem více zkrátily a získaly tenčí špičky pro lepší nabírání zbylých zrnek rýže.  

🇰🇷 KOREA 
V Koreji bylo maso vždy velkou vzácnosti, proto ho bylo v pokrmech spíše méně a vždy nakrájené na malé kousky. Jídlo se nejčastěji podávalo v podobě polévky, na stole doplněné miskou rýže a tzv. bančan, vedlejšími jídly servírovanými v malých mističkách (například kimchi). Postupně se důležitou součástí korejského příboru stala lžíce, kterou se jedla právě polévka a rýže. Hůlky se používaly hlavně na bančan. Aby se s nimi dobře nabíraly menší kousky jídel a při odložení se neskutálely ze stolu, získaly hůlky postupně hranatý a plochý tvar. Korejská královská rodina používala příbor ze stříbra, protože tento kov měl odhalit změnou barvy případný jed v jídle. Prostý lid tento zvyk postupně převzal v podobě kovových hůlek. Proto je dnešní tradiční korejský příbor tolik odlišný oproti jiným asijským zemím.


I když se v současnosti občas některé typické znaky národního jídelního náčiní různě kombinují či ztrácí, vzpomeňte si na tento článek, až si příště objednáte asijské jídlo a dostanete k němu hůlky. Jejich tvar nevznikl omylem, ale vyvíjel se v souladu se zvyky a kulturou jednotlivých zemí. 

 

Chcete se naučit dobře používat jídelní hůlky?

 

Budu ráda, když mi odpovíte

Tohle není klasický newsletter, na který se nedá odpovědět. Klidně mi napište. Moc ráda si přečtu, co vám chutná a co ne. Zajímá mě váš názor. Šířit a přeposílat obsah newsletteru vřele povoleno 🙂

Mějte krásné babí léto 🌞

👩🏼‍🍳 Lucka Grusová z PaleoSnadno

Autorka Voňavé a Svěží kuchařky. Už je máte doma? 

Lucie Grusová