Pomazánka, nebo salát? Neruda by měl radost! Otázka "Kam s nim?" vyřešena! Hromada tipů na 🥚 dobroty. Jak přírodně obarvit velikonoční vajíčka? Nakoukněte do spíže. 

Zobrazit v prohlížeči
----------------------------
Odhlásit z newsletteru
Nejen Paleo Snadno recepty

NOVÝ RECEPT: Vajíčkový salát nebo pomazánka s hráškem

 

Vajíčkový salát nebo pomazánka s hráškem

Při přípravě tohoto receptu mě napadla jedna otázka: Kde je vlastně hranice mezi vajíčkovým salátem a vajíčkovou pomazánkou? Tedy samozřejmě kromě toho, že se jedno nejčastěji jí lžičkou a druhé maže na pečivo. Možná velikost nakrájených surovin? Konzistence? Nějak vlastně nevím 🙂 Jak to vidíte vy?
Ať tak nebo tak, určitě vyzkoušejte tento nový recept. Možná vás v něm překvapí použití hrášku. Ale uvidíte sami, že právě tahle surovina dokáže vykouzlit krásně hebkou strukturu a svěží chuť 😋

Kouknout na recept

Recept je přirozeně bezlepkový (jako vždy) a bez mléčných výrobků. Vyhovuje stravovacím stylům Primal, Low carbKeto a Whole30. Pochutnají si na něm i vegetariáni.

 

Nerudovská otázka vyřešena

Nejčastější otázka po Velikonocích zní "Kam s nimi?". Tedy s vejci natvrdo. Jen tak samotné se solí, v podobě vajíčkové pomazánky nebo vaječného salátu se rychle přejí. Ať nemusíte pracně hledat a vymýšlet další možnosti, vypsala jsem pro vás pár tipů. Určitě některé vyzkoušejte. Věřím, že si hodně pochutnáte. Možná pak těch vajec ještě pár uvaříte navíc 😀 

 

Nakládaná vejce

Na fotce jsou sice vejce křepelčí, ale úplně stejně to funguje i s těmi slepičími. Stačí je alespoň na několik hodin naložit do sladko-kyselého nálevu s kořením a pro barvu volitelně přidat třeba řepu nebo kurkumu. Hodí se jako pikantní svačinka, součást obložených talířů nebo zeleninových salátů. 

 

Asijská marinovaná vejce

Pokud jste někdy ochutnali japonský ramen, tak tato marinovaná vejce znáte. V různých obdobách je najdete i v jiných asijských kuchyních (na fotce korejská se sezamovým špenátem, budou se hodit ale i do této polévky s křupavým bůčkem). Většinou se nakládají do směsi sójové omáčky, vody a rýžového octa, často se přidává i česnek či zázvor. Tradičně se sice používají vejce uvařená nahniličko, velmi dobře ale fungují i ta natvrdo. 

 

Skotská vejce

Tradiční skotská vejce mají mít správně příjemně tekutý žloutek, ale skvěle budou fungovat i s těmi uvařenými natvrdo. Stačí je zabalit do ochuceného mletého masa (na fotce losos s cuketou) a upéct v troubě nebo na pánvi. 

 

Polévky s vejci

Nakrájená vejce natvrdo jsou skvělým doplňkem různých polévek, ze kterých rázem udělají sytější chod. Třeba takové kulajdě, čočkové, fazolkové nakyselo, koprové, špenátové, ředkvičkové, řepové či studené španělské polévce Salmorejo to s vejci vyloženě sluší.

 

Povelikonoční polévka

Vejce natvrdo ale nemusíte do polévky přidávat jen nakrájená. Polévku z nich můžete přímo uvařit. Stačí žloutky z vajec natvrdo rozmixovat dohladka s vývarem, doměkka uvařenou kedlubnou nebo bramborami, zakysanou smetanou a špetkou muškátového květu. A na talíři pak posypat nakrájenými bílky. 

 

Indické curry s vejci

Zkuste někdy oblíbené indické curry místo masa doplnit vejci natvrdo, která jste ochutili oblíbeným kořením (třeba garam masala) a osmažili na ghee. Lahoda! Podobně skvěle fungují i jen osolená vejce opečená na másle a podávaná s čerstvou zeleninou. Zkuste si vyhledat Beid meza'lil.

 

Batátové "tousty" s vejci

Vyměňte tradiční toustové pečivo za plátky batátů, pěkně zprudka dozlatova upečené v troubě, pomazané rozmačkaným avokádem dochuceným citrónem, solí a pepřem a navrch přidejte nakrájená vejce natvrdo. Vše posypte čerstvými bylinkami. Božská mana! 

 

Luštěniny s vejci

Jednou ze surovin, se kterými si vejce skvěle rozumí, jsou rozhodně luštěniny. Ať už v podobě tradiční čočky nakyselo, nebo různých středomořských salátů s cizrnou, bílými fazolemi či barevně netradiční čočkou beluga. Když zvolíte předvařené luštěniny a nebo ty, které nepotřebují dlouhou dobu přípravy, budete mít jídlo na stole za pár minut a skvěle si pochutnáte.

 

Snídaňové misky s vejci

Ráno není času nazbyt, ale pořádná snídaně, která vás postaví na nohy, se hodí vždycky. Když máte po ruce předem uvařená vejce natvrdo, můžete snídat doslova za pár minut. Stačí vejce doplnit například cottage sýrem, avokádem a kousky uzeného lososa.

 

Zeleninové saláty s vejci

Jak ze zeleninového salátu udělat sytý hlavní chod? Přidejte do něj bílkoviny, třeba právě v podobě vajec natvrdo. Vůbec to nemusí být salát jen z čerstvé zeleniny. Skvělý základ vytvoří i zelenina pečená (třeba kostičky batátů či dýně). Kombinací je nekonečně, takže se s touhle variantou použití vajec natvrdo nemůžete začít nudit. 

 

Pomazánky s vejci

Když se řekne pomazánka a vejce, asi se vám jako první vybaví ta vajíčková. Jenže možností je mnohem víc! Třeba česneková, rybičková nebo hermelínová jsou výbornou variantou rychlé večeře či svačiny a pár vajec na ně upotřebíte. A to tak, že si toho vlastně ani nikdo nevšimne. Což je po Velikonocích víc než potřeba 😂

 

Ještě něco? 

Tento výčet není zdaleka úplný! Možností je totiž tolik, že by tenhle newsletter mohl mít kilometr a stejně bychom je všechny nevyjmenovali. Třeba taková vaječná tlačenka, sekaná plněná vejci, masové rolády, plněná párty vejce, ruská vejce, obložené chlebíčky a mísy, gratinovaná vejce s bešamelem a sýrem, plněné sendviče... Máte ještě nějaký tip? Napište mi, ať ho můžu přidat na seznam a máme na příště ještě více inspirace 🥚

Další lahůdky z vajec 🥚

Myslím, že recepty s vejci natvrdo máme docela zmáknuté. Co říkáte? A co s těmi syrovými? I na jejich upotřebení tu mám pro vás pár tipů. Ať už míchaná, dušená, uvařená nahniličko nebo ztracená, na všech si pochutnáte. Vím, že letos by se vejce dala vyvažovat zlatem, jak podražila 🙃 Ale ta radost z dobrého jídla za to stojí 😋 Aspoň na Velikonoce rozhodně 💛  

Krémová míchaná vejce🥚 Krémová míchaná vejce

 
Fazolky nebo chřest s vejci a holandskou omáčkou

🥚 Fazolky s vejci a holandskou omáčkou

Polévka ze zelených fazolek se ztraceným vejcem

🥚 Fazolková polévka se ztraceným vejcem

Teplý salát s vejci a slaninou🥚 Teplý salát s vejci a slaninou

 
Smažená zeleninová rýže s vejci a slaninou

🥚 Smažená zeleninová rýže s vejci a slaninou

Shakshuka

🥚 Shakshuka

Barevná vajíčka jako symbol i praktická pomůcka 

Věděli jste, že barvení vajec má mnohem delší tradici než samotné křesťanství? Už staří Sumerové, Peršané a Babyloňané barvili vaječné skořápky jako symbol přicházejícího jara. Nejstarší dochovaná zdobená kraslice je stará 2300 let a první historicky zaznamenané barvení vajec pochází z roku 1290, kdy anglický král Eduard I. nechal jako dar obarvit zlatem 450 vajec. 

 

Barvení vajec a jejich použití jako velikonočního symbolu mělo ale údajně původně ryze praktický důvod. Po 40 denním postním období, kdy se nesmělo jíst maso, mléčné produkty a také vejce, se v hospodářstvích nahromadila snůška od slepic. Aby se prodloužila trvanlivost, vejce se uvařila natvrdo a obarvila načerveno, aby se snadno rozeznala od těch čerstvých. Úplně nevím, co je na tom pravdy, protože právě tohle jde zjistit celkem snadno i jinak - stačí vejce roztočit. Syrová vejce se budou točit pomaleji a kolébavě, ta uvařená naopak pěkně rychle a rovnoměrně.

 

Ve spojitosti s velikonočními vejci mají nejdelší tradici dvě barvy - červená a žlutá. Ta první odkazovala na krev Krista prolitou při ukřižování. Ta druhá na legendu o Ježíši a svatém Petrovi, kteří se během putování zastavili u chudé hospodyně a poprosili o trochu jídla. Žena sama moc neměla, ale její slepice právě snesla vajíčko, tak ho pocestným uvařila v horkém popelu. Poté, co pocestní odešli, proměnily se skořápky ve zlaté. Hospodyně pak pravidelně v den výročí Kristovy návštěvy rozdávala vajíčka pocestným. Lidé pak jako připomínku tohoto příběhu začali barvit vejce nažluto.

 


 

I když se dnes velmi často na barvení vajec používají různé koupené rozpustné či gelové barvy, můžete si velikonoční vajíčka obarvit čistě přírodně. Stačí nakouknout do spíže. Pokud tam najdete kurkumu a slupky z cibule, máte vyřešené dvě základní barvy - už výše zmiňovanou žlutou a červenou. Ale můžete vykouzlit i další, od zlatavé a cihlové, přes modrou a tyrkysovou, až po sytě černou. 

 

Přírodní barvení vajec

Jak na to? Stačí, když v cca 400 ml vody přibližně 15 minut povaříte odpovídající množství barvicí suroviny (rozpis najdete níže). Pak přilijte 1-2 lžíce octa, do nálevu přidejte 2-4 vejce (podle velikosti hrnce, musí být kompletně ponořená) a přímo v něm je uvařte natvrdo. Nechte je pak v lednici v nálevu několik hodit louhovat (ideálně 8-24 h). Čím déle, tím intenzivnější odstín skořápky získají.

  • ŽLUTÁ - 20 g mleté kurkumy 
  • ZLATAVÁ - 30 g sladké papriky
  • ČERVENÁ - 15 g slupek z cibule
  • CIHLOVÁ - 300 g nastrouhané čerstvé řepy
  • MODRÁ - 300 g nakrouhaného čerstvého červeného zelí
  • TYRKYSOVÁ - po oschnutí výše uvedená modrá vejce namočte na pár minut do silného nálevu z jedlé sody
  • ČERNÁ - svařte červené víno (stačí to nejlevnější krabicové) z 600 ml na 400 ml a bez přidání vody a octa použijte na barvení vajec

Tím ale výčet zdaleka nekončí! Dalšími možnostmi barvení vajec je například instantní káva, borůvky, slupky z avokáda, matcha a ibiškový čaj, případně jejich kombinace - například borůvky s kurkumou pro zelenou barvu.

 

Nebuďte překvapení, když výsledný odstín vajec nebude úplně odpovídat barvě nálevu. Platí to třeba pro řepu. Nečekejte zářivě růžový nebo fialový odstín. Po oschnutí "řepová" vejce hodně vyblednou a jejich barva se změní. Během celého procesu totiž dochází k různým přirozeným biochemickým reakcím mezi skořápkou vajec a kyselými nebo naopak zásaditými surovinami.

 

Na výsledek má vliv i přirozená barva vajec (hnědé skořápky budou po obarvení vypadat jinak než ty bílé) a například i zvolený ocet. Nejlepší výsledek poskytuje jemnější jablečný ocet (toho můžete použít až 2 lžíce), silnější lihový výrazně reaguje se skořápkou (toho dejte raději jen 1 lžíci). 

 

Pokud chcete dosáhnout jednolité barvy (bez žíhání), použijte raději jablečný ocet a před tím, než necháte vejce louhovat v lednici, odstraňte z nálevu pevné části (např. cibulové slupky, řepu či zelí). Povrch mokrých nabarvených vajec je hodně náchylný k setření, tak je po vyjmutí z nálevu nechte nejdříve dobře oschnout, než s nimi budete dále manipulovat. 

 

Pokud se vám naopak mramorovaná vejce líbí (jako mně), tak pevné suroviny ponechte v nálevu a žíhání ještě podpořte jemným "ťupkáním" houbičkou po povrchu mokrých nabarvených vajec.

 

Další variantou zdobení vajec je vytvoření batiky pomocí malých lístků bylinek nebo květů. Přiložte je na povrch neobarveného, ale předem uvařeného vejce natvrdo a zajistěte pevným utažením do kousku ustřižené silonové punčochy. Zabalená vejce vložte do nálevu a nechte louhovat. Po obarvení vajec punčochy a lístky odstraňte. Na skořápce zůstane světlejší otisk. 

 

Pro zářivější vzhled naleštěte po oschnutí povrch nabarvených vajec tukem - ať už pár kapkami oleje nebo troškou sádla. 

 

Pár tipů na závěr

Pokud bych měla vybrat suroviny s nejintenzivnějším a nejjistějším barevným výsledkem, doporučila bych vám kurkumu, červené zelí, červené víno a slupky z klasické žluté cibule (těch je potřeba hodně, tak se nebojte v obchodě nabrat ty opadané v přepravce). Jestli se do přírodního barvení pustíte, budu moc ráda, když mi pošlete fotky vašich velikonočních vajíček 🟡🔴🔵

 

Přeji vám "Bohatou koledu, měkké pomlázky, barevná vajíčka a hodně lásky 💚". Pořádně si to užijte a příště se budu těšit u trochu netradičního, soutěžního newsletteru 🏆

 

A pokud by vás zajímaly nejčerstvější dojmy z mé dubnové návštěvy korejského Soulu, občas nakoukněte na můj Instagram do Stories. Už teď se těším, co společně během těch 14 dní zažijeme a jaké nové dobroty ochutnáme 😍 

 

Archiv newsletterů!

Utekl vám nějaký dřívější e-mail s novinkami? Nakoukněte do archivu newsletterů. Věřím, že tam najdete spoustu dobrot a vychytávek pro snazší vaření.  
 

Napište mi, pošlete newsletter dál - vše povoleno!

Tohle není klasický newsletter, na který se nedá odpovědět. Klidně mi napište. Moc ráda si přečtu, co vám chutná a co ne. Zajímá mě váš názor. Šířit a přeposílat newsletter vřele povoleno. Budu za to naopak moc ráda 🙂

 Mějte krásné Velikonoce ❤️

 👩🏼‍🍳 Lucka Grusová z PaleoSnadno 

 

Kde najdete mé další recepty?

Voňavá kuchařka

 Voňavá kuchařka
656 stran
146 receptů

Svěží kuchařka

 Svěží kuchařka
704 stran
170 receptů

Kuchařka Whole30

E-kuchařka Whole30
60 receptů
bonusové materiály

 
Lucka Grusová