Barevná vajíčka jako symbol i praktická pomůcka
Věděli jste, že barvení vajec má mnohem delší tradici než samotné křesťanství? Už staří Sumerové, Peršané a Babyloňané barvili vaječné skořápky jako symbol přicházejícího jara. Nejstarší dochovaná zdobená kraslice je stará 2300 let a první historicky zaznamenané barvení vajec pochází z roku 1290, kdy anglický král Eduard I. nechal jako dar obarvit zlatem 450 vajec.
Barvení vajec a jejich použití jako velikonočního symbolu mělo ale údajně původně ryze praktický důvod. Po 40 denním postním období, kdy se nesmělo jíst maso, mléčné produkty a také vejce, se v hospodářstvích nahromadila snůška od slepic. Aby se prodloužila trvanlivost, vejce se uvařila natvrdo a obarvila načerveno, aby se snadno rozeznala od těch čerstvých. Úplně nevím, co je na tom pravdy, protože právě tohle jde zjistit celkem snadno i jinak - stačí vejce roztočit. Syrová vejce se budou točit pomaleji a kolébavě, ta uvařená naopak pěkně rychle a rovnoměrně.
Ve spojitosti s velikonočními vejci mají nejdelší tradici dvě barvy - červená a žlutá. Ta první odkazovala na krev Krista prolitou při ukřižování. Ta druhá na legendu o Ježíši a svatém Petrovi, kteří se během putování zastavili u chudé hospodyně a poprosili o trochu jídla. Žena sama moc neměla, ale její slepice právě snesla vajíčko, tak ho pocestným uvařila v horkém popelu. Poté, co pocestní odešli, proměnily se skořápky ve zlaté. Hospodyně pak pravidelně v den výročí Kristovy návštěvy rozdávala vajíčka pocestným. Lidé pak jako připomínku tohoto příběhu začali barvit vejce nažluto.
I když se dnes velmi často na barvení vajec používají různé koupené rozpustné či gelové barvy, můžete si velikonoční vajíčka obarvit čistě přírodně. Stačí nakouknout do spíže. Pokud tam najdete kurkumu a slupky z cibule, máte vyřešené dvě základní barvy - už výše zmiňovanou žlutou a červenou. Ale můžete vykouzlit i další, od zlatavé a cihlové, přes modrou a tyrkysovou, až po sytě černou.
Přírodní barvení vajec
Jak na to? Stačí, když v cca 400 ml vody přibližně 15 minut povaříte odpovídající množství barvicí suroviny (rozpis najdete níže). Pak přilijte 1-2 lžíce octa, do nálevu přidejte 2-4 vejce (podle velikosti hrnce, musí být kompletně ponořená) a přímo v něm je uvařte natvrdo. Nechte je pak v lednici v nálevu několik hodit louhovat (ideálně 8-24 h). Čím déle, tím intenzivnější odstín skořápky získají.
- ŽLUTÁ - 20 g mleté kurkumy
- ZLATAVÁ - 30 g sladké papriky
- ČERVENÁ - 15 g slupek z cibule
- CIHLOVÁ - 300 g nastrouhané čerstvé řepy
- MODRÁ - 300 g nakrouhaného čerstvého červeného zelí
- TYRKYSOVÁ - po oschnutí výše uvedená modrá vejce namočte na pár minut do silného nálevu z jedlé sody
- ČERNÁ - svařte červené víno (stačí to nejlevnější krabicové) z 600 ml na 400 ml a bez přidání vody a octa použijte na barvení vajec
Tím ale výčet zdaleka nekončí! Dalšími možnostmi barvení vajec je například instantní káva, borůvky, slupky z avokáda, matcha a ibiškový čaj, případně jejich kombinace - například borůvky s kurkumou pro zelenou barvu.
Nebuďte překvapení, když výsledný odstín vajec nebude úplně odpovídat barvě nálevu. Platí to třeba pro řepu. Nečekejte zářivě růžový nebo fialový odstín. Po oschnutí "řepová" vejce hodně vyblednou a jejich barva se změní. Během celého procesu totiž dochází k různým přirozeným biochemickým reakcím mezi skořápkou vajec a kyselými nebo naopak zásaditými surovinami.
Na výsledek má vliv i přirozená barva vajec (hnědé skořápky budou po obarvení vypadat jinak než ty bílé) a například i zvolený ocet. Nejlepší výsledek poskytuje jemnější jablečný ocet (toho můžete použít až 2 lžíce), silnější lihový výrazně reaguje se skořápkou (toho dejte raději jen 1 lžíci).
Pokud chcete dosáhnout jednolité barvy (bez žíhání), použijte raději jablečný ocet a před tím, než necháte vejce louhovat v lednici, odstraňte z nálevu pevné části (např. cibulové slupky, řepu či zelí). Povrch mokrých nabarvených vajec je hodně náchylný k setření, tak je po vyjmutí z nálevu nechte nejdříve dobře oschnout, než s nimi budete dále manipulovat.
Pokud se vám naopak mramorovaná vejce líbí (jako mně), tak pevné suroviny ponechte v nálevu a žíhání ještě podpořte jemným "ťupkáním" houbičkou po povrchu mokrých nabarvených vajec.
Další variantou zdobení vajec je vytvoření batiky pomocí malých lístků bylinek nebo květů. Přiložte je na povrch neobarveného, ale předem uvařeného vejce natvrdo a zajistěte pevným utažením do kousku ustřižené silonové punčochy. Zabalená vejce vložte do nálevu a nechte louhovat. Po obarvení vajec punčochy a lístky odstraňte. Na skořápce zůstane světlejší otisk.
Pro zářivější vzhled naleštěte po oschnutí povrch nabarvených vajec tukem - ať už pár kapkami oleje nebo troškou sádla.
Pár tipů na závěr
Pokud bych měla vybrat suroviny s nejintenzivnějším a nejjistějším barevným výsledkem, doporučila bych vám kurkumu, červené zelí, červené víno a slupky z klasické žluté cibule (těch je potřeba hodně, tak se nebojte v obchodě nabrat ty opadané v přepravce). Jestli se do přírodního barvení pustíte, budu moc ráda, když mi pošlete fotky vašich velikonočních vajíček 🟡🔴🔵
Přeji vám "Bohatou koledu, měkké pomlázky, barevná vajíčka a hodně lásky 💚". Pořádně si to užijte a příště se budu těšit u trochu netradičního, soutěžního newsletteru 🏆
A pokud by vás zajímaly nejčerstvější dojmy z mé dubnové návštěvy korejského Soulu, občas nakoukněte na můj Instagram do Stories. Už teď se těším, co společně během těch 14 dní zažijeme a jaké nové dobroty ochutnáme 😍
|