Tohle je Bábovka! Jak to dopadlo s kalendářem? Starosti s novou kuchařkou. Výborné dezerty ze zeleniny. Je rajče ovoce, nebo zelenina?  

Zobrazit v prohlížeči
----------------------------
Odhlásit z newsletteru
Nejen Paleo Snadno recepty

Vyzkoušejte: Dýňová kešu bábovka se skořicí

 

Já dýni vážně miluju. Málokterá surovina je tak neuvěřitelně variabilní. Sluší jí to nejen ve slaných receptech, ale i v těch sladkých. Jako třeba v téhle kešu bábovce, vonící po skořici a hřebíčku. Recept vznikl na konci léta, ale úplně se s tímhle dezertem vidím zachumlaná do deky, po ruce s šálkem dobré kávy a v televizi puštěné staré klasické pohádky 🙂 A počasí tomu jde pomalu naproti. 

 

Kouknout na recept

Recept je (jako vždy) přirozeně bezlepkový a také (překvapivě 😀) bez masa. Odpovídá stravovacím stylům Low Carb, Paleo / Bez mléčných výrobků, Primal a je vegetariánský.

 

 

Jak to dopadlo s kalendářem? 

Jste naprosto úžasní! Děkuju 🙏🏻 💋 V minulém e-mailu jsem vám představila nový kalendář s recepty na rok 2022. Myslela jsem, že akce na prvních 222 kusů poběží pár dní. Ale byly pryč během několika desítek minut! Udělalo mi to obrovskou radost. Přišlo mi to ale nefér vůči těm, kteří na poslaný e-mail kouknou až večer. Tak jsem akci nechala běžet i další den, bez ohledu na prodané kusy. Z informací, které se ke mně zatím dostaly, to vypadá, že se vám kalendář líbí, což mě moc těší. Jestli ho už i vy máte doma, dejte mi prosím vědět, jak jste s ním spokojeni 🙏🏻 Líbí? Nebo v něm naopak něco chybí? Pokud kalendář ještě nemáte, stále jsou nějaké kusy skladem. Mrknout na něj můžete tady.

 

Prequel se blíží 

Vždy, když vám představuji výsledek své několikaměsíční práce, jsem strašně nervózní. Bude se líbit? Nezůstalo v ní nějaké neodhalené řádění šotka? Jedny nervy mám za sebou (téměř, pořád můžete něco v kalendáři objevit 🙈) a jsou tu druhé. A ještě větší! 

Už skoro rok usilovně pracuji na pokračování prvním díle před Voňavou kuchařkou, takže vlastně takovém jejím prequelu. Ve "Voňavce" jsou recepty sestavené z typických podzimních a zimních surovin. Nová kuchařka proto bude zaměřená hlavně na jaro a léto. Proč takto obráceně? První tištěná kuchařka byla vlastně odpověď na vaše četné dotazy, z čeho na podzim a hlavně v zimě vařit. Takže teď je potřeba celý rok uzavřít. Všechny recepty už mám sepsané, nafocené a snad tisíckrát zkontrolované. Neúprosně se blíží termín odevzdání tiskových dat do tiskárny, takže začínám trošku vyšilovat. Držte mi moc prosím palce 🙏🏻❤️ Trošku toho štěstíčka budu potřebovat, aby všechno klaplo, jak má, a vy si mohli novou kuchařku brzy prolistovat a něco dobrého z ní uvařit.

 

Zeleninové dezerty, mňam!

 

Znáte to - přijde chuť na něco sladkého a vy se jí ne a ne zbavit. Že doma nemáte žádné ovoce, jen zeleninu? To vůbec nevadí! I z ní se dají vykouzlit úžasné dezerty, které tu neodbytnou chuť skvěle uspokojí. Tak nakoukněte do lednice a ať chutná ❤️

 

 

 

Dýňová roládaDýňová roláda

 
Mrkvové řezy se skořicovým krémem

Mrkvové řezy se skořicovým krémem

Dýňová smetanová „rýže“ se skořicí

Dýňová smetanová „rýže“ se skořicí

Dýňový brownie dort

Dýňový brownie dort

 
Brownie dort z červené řepy

Brownie dort z červené řepy

Cuketové makovníky

Cuketové makovníky

Je rajče ovoce, nebo zelenina?


Neexistuje úplně jednoznačné pravidlo nebo metoda, jak určit, jestli je něco ovoce, nebo zelenina. Rajčata jsou zrovna plodina, o kterou se často lidé přou. U nás jsou většinou rajčata považována za zeleninu. Ale věděli jste, že třeba ve Spojených státech musel až nejvyšší soud v roce 1893 rozhodnout, že rajče je zelenina? Tento zdánlivě banální problém měl své ekonomické opodstatnění. Na ovoce se tehdy nevztahovala dovozní cla, kdežto na zeleninu ano. V roce 2005 proběhl v USA další soudní spor a dopadl tak, že ve státech Tennessee a Ohio jsou rajčata dodnes vedena jako ovoce. V roce 2011 mezi ovoce rajčata zařadil i Evropský parlament. Pokud se na rostlinu, jejímž plodem je rajské jablko (tedy rajče), podíváme podrobněji, zjistíme, že ve své pravlasti je to vytrvalý keř, a z tohoto botanického pohledu by tedy rajče mělo být ovocem.

Takže si v tom uděláme trochu ne-pořádek. Rajče je pro Evropský parlament ovocem, pro evropské kuchaře zeleninou, pro soudy v USA ovocem i zeleninou, pro botaniky ovocem, pro pěstitele zeleninou, pro mě osobně obecně (spíš) zeleninou. I když tenhle rajčatový džem je také skvělý 😋 A jak je to u vás? 

 

Rajčata

 

Budu ráda, když mi odpovíte

Tohle není klasický newsletter, na který se nedá odpovědět. Klidně mi napište. Moc ráda si přečtu, co vám chutná a co ne. Zajímá mě váš názor. Šířit a přeposílat obsah newsletteru vřele povoleno 🙂

Mějte se pohodově!

👩🏼‍🍳 Lucka Grusová z PaleoSnadno

autorka Voňavé kuchařky. Už ji máte doma? 

Lucie Grusová