Kaťák se zelím. Vaše oblíbené recepty se ruší. Budou moje. Už víte co k Vánocům? Tipy na recepty ze zelí. Kupujete opravdu kysané zelí? 

Zobrazit v prohlížeči
----------------------------
Odhlásit z newsletteru
Nejen Paleo Snadno recepty

Nový recept: Katův zelný šleh

 

Kvašený květák

Znáte nějaké jiné jídlo, které by mělo tak špatnou pověst a zároveň ho tolik lidí milovalo, jako právě katův šleh, nebo-li kaťák? Vím, že v hospodách v něm díky jeho výrazné, pikantní a navinulé chuti často našly uplatnění různé odřezky a zbytky. Ale to přece neznamená, že si ho nelze připravit pěkně doma, z těch nejlepších čerstvých surovin a pořádně si pochutnat 🙂 Vyzkoušejte se mnou netradiční verzi se zelím a dejte vědět, jak chutnalo. Mně teda moc! ❤️

Kouknout na recept

Recept je přirozeně bezlepkový (jako vždy) a tentokrát i bez vajec a mléčných výrobků. Vyhovuje tedy nejen Low carb způsobu stravování, ale i Paleo, Primal a Whole30. 

 

Vaše OBLÍBENÉ recepty jsou teď MOJE 

Pokud používáte moji aplikaci s recepty, tak na vás možná vyskočila nová aktualizace (pokud ne, tak ji zkontrolujte ručně, protože vážně stojí za to). Přibyly s ní novinky, které vás doufám hodně potěší.

Recepty jste si mohli už dřív označovat jako Oblíbené. Nyní ale je můžete také označit jako uvařené a navíc si k nim přidat i poznámku. OBLÍBENÉ recepty v menu jsme přejmenovali na MOJE a právě tam najdete všechny recepty, které jste si označili jako oblíbené, uvařené nebo si k nim napsali osobní poznámku. Mezi těmito kategoriemi můžete jednoduše přepínat a pro větší přehlednost v nich i vyhledávat. 

 



Srdíčko pro označení oblíbeného receptu zůstalo, ale navíc nově přibyly ikonky tužtičky a zatržítka. Ty vám v seznamu receptů už na první pohled signalizují, jestli u nějakého máte osobní poznámku nebo jste si ho označili jako uvařený. 

 

Jako uvařený si můžete recept označit po jeho otevření. Na zelené liště najdete ikonku zatržítka. Stačí na ni kliknout. 

 

Svou osobní poznámku si k receptu můžete přidat pod postupem. Toto místo nám přišlo jako nejvhodnější - když recept dovaříte a projdete celým postupem, uděláte si poznámku. Ta se pak objeví na začátku receptu, abyste ji nemuseli složitě hledat. Kliknutím na ni ji můžete rovnou upravit nebo smazat.  


Co na nové funkce říkáte? Dejte mi vědět, jestli je budete používat, případně jestli byste něco raději měli trochu jinak. Nad poznámkou jsme s kolegy dlouhosáhle debatovali (a málem si u toho pohádali 😀). Kde bude poznámka nejlepší? Na začátku? Nebo na konci? Jak dlouhé poznámky si budete přidávat? Nebudou vám třeba na začátku receptu překážet? Čas a vaše zpětná vazba ukáže. Pak případně můžeme poznámku přesunout. Proto mi určitě dejte vědět, ať víme, jak to vidíte vy.

 

Základní verzi aplikace si můžete zdarma stáhnout z Google Play a majitelé iPhonů z AppStore. Nová funkčnost je k dispozici všem uživatelům, bez ohledu na to, zda mají VIP verzi nebo tu zdarma.

Stáhnout aplikaci


Už máte vyřešené dárky? 🎄 

Já vím, je teprve listopad. Nebo spíš UŽ listopad 😳😱! Znáte to, připraveným štěstí přeje. Já třeba vánoční dárky kupuju klidně už v červnu, když mě něco cvrkne do nosu, a myslím, že by to potěšilo. Jestli to máte také tak a vašim blízkým by mé recepty mohly udělat radost, tady jsou tři tipy na dárky z mé kuchyně. V příštím newsletteru bych ráda dala dohromady další tipy včetně kuchařských pomůcek, které sama používám a považuji je za nezbytné nebo minimálně velice praktické. Tak snad vám dodám další inspiraci. 

Voňavá kuchařka

 Voňavá kuchařka
656 stran
146 receptů

Svěží kuchařka

 Svěží kuchařka
704 stran
170 receptů

Masové koule plněné růžičkovou kapustou

Kalendář 2023
minikuchařka
53 + 53 receptů

Kam s ním? Myslím tím zelí 💚  

Zelí je super surovina na vaření. Seženete ji prakticky po celý rok, není drahá, je plná vitamínů, snadno se skladuje a přitom z ní jdou vykouzlit neuvěřitelné dobroty. Tady je několik tipů na skvělá jídla se zelím. Další najdete u mě na stránkách a samozřejmě také v aplikaci. Kupte raději rovnou dvě hlávky, protože jedna nebude stačit 😋

 

Andaluské dušené zelí💚 Andaluské dušené zelí

 
Smetanové zelí s houbami

💚 Smetanové zelí s houbami

Zelný salát s červenou řepou

💚 Zelný salát s červenou řepou

Podzimní zelná polévka

💚 Podzimní zelná polévka

 
Coleslaw

💚 Coleslaw

Boršč

💚 Poctivý boršč

Kysané zelí je plné "céčka" a probiotik. A nebo taky ne! 🙃

 

Když půjdete koupit zelí, s vrátíte se domů buď s hlávkou čerstvého zelí (a připravíte si některý z receptů z tohoto newsletteru), se zelím sterilovaným ve sladkokyselém nálevu a nebo v obchodě sáhnete po typické české superpotravině, kysaném zelí. Je přece tak zdravé, má vysoký obsah vitamínu C, K a probiotických látek! Je to ale opravdu tak? 

Zelí po vytažení z kvasné nádoby je nutné zkonzumovat co nejdříve. Po vystavení přístupu vzduchu se totiž začne rychle kazit. Proto se kysané zelí smělo dříve prodávat nanejvýš 14 dní od naplnění do plastových sáčků. Aby dnes mohlo vydržet na pultech obchodů i několik měsíců, musí před naplněním do obalu projít úpravami, které mu tuto prodlouženou trvanlivost zajistí. Tím ale většinou zároveň dochází ke znehodnocení těch nejcennějších výživových vlastností, které z kysaného zelí dělají tu super zdravou surovinu. Pokud chcete mít z kysaného zelí opravdu ten největší chuťový požitek a zdravotní užitek, vždy pečlivě čtěte etikety. Nápis kysané zelí na obalu vůbec totiž neznamená, že si domů z obchodu ponesete vitamínovou a probiotickou superpotravinu. 

Druhy kysaného zelí na trhu


* Kysané zelí ve slaném nálevu

Zelí, které bylo vykvašeno klasickým způsobem, ale následně scezeno a doplněno jiným nálevem, nejčastěji vodou s octem a konzervanty pro delší trvanlivost. Jejich přítomnost musí být na obalu uvedena, proto vždy pečlivě čtěte etikety. Nejčastěji to bývá sorban draselný (E202) či benzoan sodný (E211), případně další látky. Přídavek chemických konzervantů je povolený pouze u tohoto druhu kysaného zelí, tedy výrobků prodávaných v nepůvodních slaných nálevech.

* Kysané zelí sterilované nebo pasterizované
Tradičním způsobem vykvašené zelí, které ale bylo z důvodu prodloužení trvanlivosti tepelně ošetřeno (sterilováno, pasterizováno). Působením tepla ale zároveň dochází ke znehodnocení nejvíce zdravotně prospěšných látek, včetně vitamínu C a probiotik. Nenechte se zmást nápisy "bez konzervantů" nebo "bio". I tyto výrobky bývají často tepelně ošetřené. Pokud kysané zelí touto úpravou prošlo, musí to na jeho obalu být ze zákona uvedené.

* Kysané (kvašené nebo také fermentované) bez konzervantů a sterilizace
Tradičním způsobem vykvašená zelenina, které kromě zelí obsahuje pouze sůl, případně kmín nebo hořčičné semínko. Vysoký obsah vitamínů a probiotických látek je zachován. Pro prodloužení trvanlivosti může být takové zelí do obalu plněno v ochranné atmosféře oxidu uhličitého či jiného schváleného plynu. O jeho druhu je výrobce povinný informovat na obalu. Tento způsob prodloužení trvanlivosti potravin je obecně nejšetrnější, protože zachovává původní výživové vlastnosti surovin. Kvašené zelí bez konzervantů a bez sterilizace v obchodech hledejte v chladicích boxech. Ty mimo něj budou vždy nějak ošetřené, ať už chemicky či tepelně. Úplně nejlépe prozkoumejte nabídku prodejen se zdravou výživou nebo navštivte nejbližší farmářské trhy.
 

Kromě přesného názvu a složení výrobku vždy na obalu kysaného zelí zkontrolujte ještě jeden důležitý údaj. Tím je pevný podíl. Na obalu zelí totiž najdete dva údaje o váze. Prvním je celková hmotnost výrobku, tedy zelí včetně nálevu. Spolu s ní musí být uvedena i hmotnost pevného podílu, tedy samotného zelí. Výrobky se mezi sebou v tomto ohledu výrazně liší. Vyšší hmotnost pevného podílu je samozřejmě výhodnější. Balení s nižším pevným podílem se mohou na první pohled zdát levnější, ale v přepočtu u nich může 100 g samotného zelí vyjít dráž.

Po otevření koupeného kysaného zelí zkontrolujte jeho barvu. I ta vám může hodně napovědět. Měla by být přirozeně světle nažloutlá. Pokud je zelí tmavé, vypovídá to o jeho snížené kvalitě. Nápadně bílá barva zase signalizuje přítomnost chemických bělidel, která výrobci často ukrývají v seznamu složek za slovo antioxidant. 

Až budete kupovat kysané zelí na přípravu například zelňačky nebo segedínu, klidně sáhněte po kysaném zelí (ne po tom ve slaném nálevu s konzervanty), které prošlo sterilizací (pasterizací), protože ho stejně budete vařit. Pokud ale chcete mít doma super zdravé zelí plné vitamínů a probiotických látek, kupte to nepasterizované a snězte ho syrové. A nebo, úplně nejlépe, si doma připravte vlastní kysané zelí.


Mohlo by vás zajímat

 

Budu ráda, když mi napíšete

Tohle není klasický newsletter, na který se nedá odpovědět. Klidně mi napište. Moc ráda si přečtu, co vám chutná a co ne. Zajímá mě váš názor. Šířit a přeposílat obsah newsletteru vřele povoleno 🙂

 Mějte krásně barevný podzim!

 👩🏼‍🍳 Lucka Grusová z PaleoSnadno

 

Kde najdete mé další recepty?

Voňavá kuchařka

 Voňavá kuchařka
656 stran
146 receptů

Svěží kuchařka

 Svěží kuchařka
704 stran
170 receptů

Masové koule plněné růžičkovou kapustou

Kalendář 2023
minikuchařka
53 + 53 receptů

 
Lucie Grusová