Čízburgr v misce? Jasně! 🍔🥗 Jak jednoduše sestavit ten nejlepší salát. Poslední recept do kalendáře. Novinky v aplikaci. 6 salátů jako příloha. Pozor na teploty v lednici. 

Zobrazit v prohlížeči
----------------------------
Odhlásit z newsletteru
Nejen Paleo Snadno recepty

Nový recept: Cheeseburger salát

 

Cheeseburger salát

Máte rádi cheeseburger a přemýšlíte čím nahradit klasickou bulku při jeho přípravě? Jasně, můžete zvolit různé oblíbené pečivo, zeleninové placky nebo burgery zabalit do listů salátu. Ale můžete se dát i úplně jinou cestou! Všechny klasické suroviny na přípravu cheeseburgeru spojte do jednoho super salátu ❤️

Podívat se na recept

Recept je (jako vždy) přirozeně bezlepkový. Vyhovuje naprosto všem stravovacím stylům, kterým se věnuji, tedy Keto, Low Carb, Paleo (*), Primal a Whole30 (*).
* Pokud se vyhýbáte mléčným vůrobkům, vynechte sýr a připravte si burger salát. 

 


Jak sestavit salát 🥗 jako hlavní chod?

 

Protože nápadů na saláty není v létě nikdy dost, přikládám jednoduchý návod, jak si jednoduše sestavit boží salát na hlavní chod. Variant je nekonečně mnoho! Doufám, že v něm najdete dostatek inspirace na (nejen) celé léto 😊

 

1 Položte základy

LISTOVÝ SALÁT (2 hrsti)

  • jeden nebo více druhů listové zeleniny - rukola, polníček, ledový salát, římský salát, dubový salát, hlávkový salát, čekanka, kapusta, zelí, baby špenát aj.

Salát

 

2 Přidejte barvu a strukturu
ZELENINA  (2 hrsti)

  • křupavá - okurka, paprika, mrkev, ředkvičky, kedlubna, řapíkatý celer, květák, mladý hrášek, ředkev, cuketa, výhonky aj.
  • měkká - rajče, avokádo, uvařená či upečená zelenina (chřest, batáty, dýně, řepa, paprika, květák, fazolky, lilek, cuketa) aj.

Zelenina
 

3 Doplňte živiny
BÍLKOVINY  (1 dlaň)

  • vejce natvrdo, šunka, slanina, sýr, vařená kuřecí prsa, konzervovaný tuňák, upečený losos, uzená makrela, grilované krevety aj.

Bílkoviny

4 Vše propojte
DRESINK (1-3 lžíce)

  • vinaigrette – 3 díly oleje (olivový, avokádový, ořechový, dýňový, sezamový aj.) + 1 díl kyselé složky (jablečný, vinný, rýžový nebo balzamikový ocet, citrónová či limetková šťáva aj.) + dochucení (hořčice, česnek, bylinky, maliny, brusinky, parmazán aj.)
  • krémový - ochucená majonéza, zakysaná smetana, jogurt, tahini, rozmixované avokádo, pesto atd.

Bílkoviny

5 Potěšte drobným detailem
POSYPKA  (1 lžička až 1 lžíce, podle konkrétní suroviny)

  • semínka, ořechy, chilli, bylinky, kapary, slaná granola aj.

Posypka


Překvapte

Při sestavování salátu POUŽIJTE alespoň jeden výrazný KONTRAST

  • kyselost (limetka, citrón, naložená cibule, kvašená zelenina aj.)
  • sladkost (maliny, jahody, ostružiny, meloun, mango, jablko, med, hroznové víno, datle, sušená rajčata, brusinky aj.)
  • pikantnost (chilli paprička, jalapeño, chilli olej, wasabi, křen aj.)
  • slanost (feta, olivy, vločková sůl, parmazán, sušená šunka, ančovičky, kapary aj.)
  • křupavost (semínka, ořechy, slanina, výhonky, rozdrobené krekry aj.)
  • teplota (upečená či uvařená zelenina, grilované maso, horký výpek z masa aj.) 


Zaujal vás návod na sestavení salátu? 

Stáhněte si ho v PDF, které jsem pro vás vytvořila, a vytiskněte, abyste ho měli vždy při ruce, až budete hledat inspiraci na barevný a příjemně sytý salát, který připravíte raz dva. Letošní letní večeře s ním budou hračka! 

Stáhnout návod v PDF

 


Poslední recept do kalendáře je hotový 

Přípravy kalendáře na rok 2023 se řítí do finále. Před pár dny jsem dokončila poslední recept, který mi v něm chyběl. Vonělo mi to tu pěkně vánočně 🎄 Přikládám malou ochutnávku, na co se můžete v novém kalendáři těšit. Doufám, že při pohledu na ní vyzkoušíte funkčnost vašeho Pavlovova reflexu 😀 Začátkem srpna jdeme do tisku!

 

 

 

Vývoj mobilní aplikace PaleoSnadno postupuje

Moji kolegové, kluci šikovní, se po 2měsíční pauze (způsobené šťastnou událostí narození potomka u jednoho z nich) opět sešli, aby posunuli aplikaci zase o kousek dál. Zatím se jim nepodařilo novou aktualizaci dotáhnout úplně do konce a vydat ji ke stažení. Ale odvedli velký kus práce! Nerada slibuju, že něco brzo bude. V tomto případě ale udělám výjimku, protože to vypadá nadějně. Tak snad během pár týdnů budete mít možnost si novou verzi stáhnout. Můžete se v ní těšit na spoustu skvělých novinek. Například možnost označit si recept jako uvařený a také si k receptům přidávat vlastní poznámky. V menu se oblíbené recepty změní na MOJE recepty a najdete tam jak ty oblíbené, tak i uvařené nebo s poznámkou. Jak to bude vypadat? Nějak takto.
 


 

V detailu každého receptu si budete moct označit, který jste již uvařili, a také si zapsat vlastní poznámku. Ta se vám pak po uložení zobrazí v receptu vždy jako první, abyste hned viděli, co jste si k němu poznamenali. Co na tuhle novinku říkáte? Já myslím, že je to úplně super vylepšení. Využijete to? 

 


🥗 Salát jako příloha

Saláty podávané jako hlavní chod jsme si ukázali. Ale co takové ty, které přidáte k masu jako přílohu? Tady je pro inspiraci pár takových, se kterými na nejbližší grilovačce pošlete všechny do kolen 😋 

 

Další najdete u mě na stránkách v sekci Saláty a mega výběr z 60 receptů v mobilní aplikaci PaleoSnadno. Tak si ji nezapomeňte nainstalovat. Stačí kliknout a vybrat si, na co máte chuť ❤️

 

 

Ředkvičkový salát🥗 Ředkvičkový salát

 
Cuketový salát se sušenými rajčaty a šunkou

🥗 Cuketový salát se sušenými rajčaty a šunkou

Dýňový salát s bylinkami

🥗 Dýňový salát s bylinkami

Coleslaw

🥗 Coleslaw

 
Celerový salát

🥗 Celerový salát

Salát z pekingského zelí

🥗 Salát z pekingského zelí

Nepodceňte teploty v lednici! ❄️


Stupeň sem, stupeň tam? Vůbec ne!

Lednice se dělí na různé teplotní zóny, které vyhovují určitým druhům potravin. Teplota vzduchu stoupá odspoda nahoru. Největší chlad se tedy drží vespod nebo v zadní části lednice a nejtepleji je na horní polici a ve dveřích. Každý stupeň se počítá – správné rozmístění surovin může výrazně prodloužit dobu, po kterou zůstanou v ideální kondici. 

Celková optimální teplota v lednici by se měla pohybovat okolo 4 °C! V řadě domácností se však nereguluje, anebo dokonce snižuje typickými chybami. Příkladem je tzv. ledničková slepota – při dlouhém zírání do otevřené lednice se oteplí její interiér, takže je ohrožena trvanlivost surovin, a současně se zvýší výdej energie na chlazení. Stejný efekt zaviní nádoba s ještě teplým jídlem. Proto nechte polévku nebo uvařený guláš nejprve pořádně vychladnout! 


Co regál, to jiné stupně Celsia! 
V horní polici lednice panuje nejvyšší teplota, a proto se tam vyrovnávají nápoje, zavařeniny, bezmasé pomazánky a uvařená jídla, ale i tvrdé zrající sýry, vejce a máslo (zůstane měkčí, než kdyby tuhlo dole). Vejce a máslo ovšem často mají vyhrazené místo na dveřích.


Uprostřed lednice bývá teplota poměrně stabilní a vhodná pro uchování mléčných výrobků nebo uzenin. Mléko může pobývat i v přihrádce dveří, ale vzhledem k vyšší teplotě počítejte s tím, že se musí vypít o trochu dřív.


Dole v lednici je optimální skladovací teplota pro syrové maso, ryby a některé uzeniny. Chladno prodlouží trvanlivost i dalším surovinám, kterým by jinak hrozila rychlá zkáza. 


Potraviny by se neměly dotýkat zadní stěny lednice. Je tam větší chlad a riziko, že přimrznou.  

Spodní šuplíky nabízejí vlhkost, která prospívá některým druhům ovoce a zeleniny, přičemž je výhodné skladovat každé zvlášť. Mají totiž odlišné procesy zrání a je dobré, aby se vzájemně neovlivňovaly.


Do dveří můžete postavit dochucovadla, jako je kečup, hořčice, ocet, majonéza či salátový dresink. O něco teplejší zóna neuškodí zavařeninám, konzervám, pestu či ořechovému máslu.
 

V lednici nemají co dělat kvalitní oleje. Zatuhnou, vločkovatí a přicházejí o jedinečné aroma. Pokud máte nižší lednici nebo pultový mrazák, nikdy na jejich víku neskladujte potraviny. 

 

Zdroj ambi.cz

 

Budu ráda, když mi napíšete

Tohle není klasický newsletter, na který se nedá odpovědět. Klidně mi napište. Moc ráda si přečtu, co vám chutná a co ne. Zajímá mě váš názor. Šířit a přeposílat obsah newsletteru vřele povoleno 🙂

 Mějte krásné prázdniny!

 👩🏼‍🍳 Lucka Grusová z PaleoSnadno

 autorka Voňavé a Svěží kuchařky. Už je máte doma? 

Lucie Grusová