Oblíbené vánoční suroviny a co o nich nevíte
Zavřete oči a představte si tu pravou vánoční pohodu. Za okny pomalu padá sníh, stromeček krásně svítí, hrají příjemné vánoční koledy... a všude to voní vanilkou, skořicí a kakaem🎄 Tyhle tři suroviny dělají spolu s ořechy vánoční cukroví zkrátka nezapomenutelným. Možná vás ale překvapí, kolik tajemství tyto zdánlivě obyčejné ingredience ukrývají a jak to s námi prodejci válí 😮

Pravá vanilka a její chemické náhražky
Pečení vánočního cukroví by měla doprovázet vůně vanilky a domácí pohoda. Říká se, že pravá vanilka je účinným antidepresivem. Tak pokud doma před Vánoci zavládne špatná nálada, upečte sobě i dětem rohlíčky s přírodní vanilkou a uvidíte, že bude hned veseleji. A nezapomeňte i na manžela. Protože pravá vanilka je nejen antidepresivum, ale prý i skvělým afrodiziakem 😀 Jen pozor – na náhražky tohle neplatí!
- Vanilkový cukr – výrobek s tímto označením musí obsahovat pravou vanilku. Její přesné množství a původ musí být na obale uvedeny.
- Vanilinový cukr – tento cukr obsahuje pouze syntetické aroma, a to buď vanilin či ethylvanilin. Výrobci nemají povinnost uvádět na obale přesný název použitého aroma.
- Vanilkový extrakt – výluh z lusků pravé vanilky naložených v lihu.
- Vanilkové aroma – základem bývá olej, do něhož se odpařováním zachytí vonné silice. Ty sice mohou být i přírodního původu, ale většinou bývají syntetické.
- Sušená vanilka – v obchodech s kořením se můžete setkat i se sušenou vanilkou, která se vyrábí rozemletím vanilkových lusků.
Já vím, pravá vanilka je drahá 😑 Ale víte proč? Velký vliv na to má náročný způsob pěstování. Na Madagaskaru, odkud pochází jedny z nejkvalitnějších lusků, rostliny vanilky kvetou pouze jediný den v roce. A protože se musí opylovávat ručně, mají pěstitelé jen necelých 24 hodin na to, aby vše stihli. Jakmile lusky dorostou, sbírají se ještě zelené, a několik měsíců se nechávají fermentovat a sušit. Ze 4 kg zelených lusků vznikne asi jen 1 kg vanilky určené k prodeji. Oproti tomu se syntetické vanilkové aroma vyrábí z uhlí, dehtu, rýžových otrub a odpadu vznikajícího při výrobě celulózy. To nezní úplně mňam, že? Tak v obchodě i přes její cenu raději sáhněte po pravé vanilce a zbytek lusku použijte třeba na přípravu domácího vanilkového “cukru” nebo extraktu.
Cejlonská skořice vyhrává
Zbožňuju skořici ❤️ Používám ji často a skoro všude. Ale teprve nedávno jsem zjistila, že existují dva úplně odlišné druhy skořice a jeden z nich, i když se prodává nejběžněji, není zas až taková výhra 😯
Cejlonská skořice má podobu světle hnědé kůry z několika slabých vrstev, které se snadno lámou. Má jemnou a příjemně nasládlou chuť. Mnohem častěji ale v obchodech narazíte na skořici Kassia. Má podobu tvrdé, tmavé kůry prodávané v tlustých jednovrstvých ruličkách. Oproti cejlonské skořici má intenzivnější, palčivější chuť a je méně sladká. Co je ale nejdůležitější - obsahuje mnohem více tzv. kumarinu (látky, která může ve větších dávkách škodit játrům), a proto je považována za méně zdravou. Co se týká chuti, bude velmi záležet na vašich preferencích. Pro jemné dezerty a nápoje je vhodnější cejlonská skořice, zatímco kassia lépe doplní ostřejší kořeněná jídla. Pokud hledáte kvalitu, vyplatí se investovat do cejlonské skořice od ověřených dodavatelů a ideálně v podobě celých ruliček, protože ty si déle uchovají své aroma a navíc u nich máte jistotu, co kupujete. Bohužel výrobci nemají povinnost uvádět druh skořice na obale, takže u mleté skořice to pouhým pohledem (na rozdíl od kůry) nemáte moc šanci zjistit. Křehké ruličky celé cejlonské skořice pak stačí před použitím důkladně rozemlít najemno.
Kakao? Holandské neznamená kvalitní
Označení kakaa jako "holandské" v nás záměrně vyvolává určitou představu. Představu kvality. Třeba něco jako belgická čokoláda. Jenže tohle označení kakaa neodkazuje ani na zemi původu, ani na nějaký speciální druh kvalitnějších kakaových bobů. Spíš naopak. Jako holandská se označují kakaa, která jsou vyráběna pomocí chemických látek, za účelem získání typické intenzivní chuti i z méně kvalitních bobů, které bývají výrazněji kyselé. To vše podle holandského chemika C.J. van Houtena. Takže vám vlastně označení "holandské kakao" říká "Tady byla použitá chemie" (nejčastěji uhličitan sodný a draselný). Proto příště, až budete mít na výběr, raději sáhněte po přírodním (nealkalizovaném) kakau. A ideálně i nepraženém. Je světlejší, s méně intenzivní hořkou chutí a s největší pravděpodobností i z kvalitních bobů. Je ho ale potřeba použít o něco více než toho holandského. Což je přesně ten důvod, proč mi někteří z vás psali, že jim mléčné řezy vyšly příliš hořké. Já totiž už dlouho jiné než přírodní kakao nepoužívám, a proto mě nejdřív vůbec nenapadlo, že je zakopaný pes právě v holandském kakau 🍫🤷
Mandlová mouka, která vše zkazí
Tahle surovina sice nepatří k těm úplně tradičním vánočním surovinám, ale pokud jste změnili způsob stravování, dost možná ji hodláte při letošních Vánocích použít na přípravu "necukroví". Než tak ale uděláte, koukněte na obal. Kolik gramů tuku vaše mandlová mouka na 100 g obsahuje? Pokud je to výrazně méně než 50 gramů, tak zpozorněte! Máte v ruce odtučněnou mandlovou mouku (prodává ji například DM drogerie) a ta se v receptech chová jinak. A jakože úplně úplně jinak! Mnohem více saje, jídla z ní jsou suchá a drolivá. Ve svých receptech ji nikde nepoužívám. Takže třeba mandlové vanilkové rohlíčky s ní určitě nevyjdou dobře. Pokud to jen trošku jde, vyměňte odtučněnou mandlovou mouku za tu klasickou neodtučněnou, vyrobenou z jemně umletých mandlí. Uvidíte, že výsledek bude "jak nebe a dudy" ✌️
Držím palce, ať se letos všechno "necukroví" povede přímo na jedničku s hvězdičkou. Teď už víte, jak na to 👌🎄🍬
|