Prázdniny v půlce, salsa-salát Pico de gallo na stole, kalendář v tiskárně, ikonky surovin u surovin, rajčata mimo lednici a rajská osvěta v e-mailu. 

Zobrazit v prohlížeči
----------------------------
Odhlásit z newsletteru
Nejen Paleo Snadno recepty

Nový recept: Pico de gallo

 

Pico de gallo

U některých receptů si vystačíte s pouhými pár surovinami, přesto vás výsledná chuť vystřelí do nebes ❤️ Třeba jako tato tradiční mexická pochoutka z rajčat, cibule, jalapeño papriček, limetky a koriandru. Hodí se skvěle jako svěží doplněk k masu či jako chuťovka k tortilla chipsům. Tuhle lahůdku prostě musíte vyzkoušet!

 

Kouknout na recept

Recept je super jednoduchý, s použitím pár základních surovin, přirozeně bezlepkový, bez masa, mléčných výrobků a vajec. Vyhovuje stravovacím stylům Low Carb, Primal, Paleo a Whole30, zamilují si ho i vegetariáni.

 

 

Co se u mě děje

 

Kalendář s recepty na rok 2023 už je v tiskárně 🖨

Vždy, když při odevzdávání tiskových dat kliknu na tlačítko Odeslat, tlak mi vystřelí do výšin a srdce buší o závod. Pokud v podkladech zůstala nějaká neodhalená chyba v receptu, překlep v textu či nesprávně uvedená kalendářová data (někteří z vás si možná pamatují chybně očíslované týdny v kalendáři 2021 🙈), už s tím nic nenadělám. Ale samozřejmě o to víc na to budu teď pořád myslet a několik týdnů spát jak na trní 😅

Tiskárna slibuje dodání už začátkem září. Pak ale musíme ještě zajet do skladu, kalendář zkontrolovat, že vypadá opravdu jak má (správné barvy, řazení a úplnost stránek, funkční stojánek), natočit ho a nafotit, abych vám ho pak mohla v plné parádě (a s klidem) představit. Doufám, že vám přinese spoustu nové inspirace a že se u něj budeme společně vídat po celý rok 2023.

 

Obrázek surovin u surovin 

Ne, nezamotala jsem se do toho 😀 Napadlo mě, že by se vám s recepty lépe pracovalo, kdyby u každé suroviny byla ikonka. Takový malý kreslený obrázek každé použité ingredience, takže byste na první pohled snadno zjistili, co na který recept budete potřebovat. Prostě kouknete a víte. Co vy na to?
Zatím jsem to vyzkoušela u receptu na Pico de gallo. Je to sice děsná piplačka a budu si muset nechat namalovat asi 350 obrázků, ale hodně se mi to líbí. Co říkáte vy? Budu moc ráda, když mi dáte vědět, jestli je tahle "drobná" vychytávka pro vás plus, mínus, nebo je vám to šumák 😁 

 

 

 

Rajčata! Prosím na scénu!

 

Ani nevím proč, ale jako malá jsem rajčata nenáviděla. Jediné, co do mě z nich dostali, byl maximálně tak kečup. A ten jsem zase mohla na litry 🙈😀 Pamatuju si naprosto přesně ten okamžik, kdy se to zlomilo a já jsem s úžasem zjistila, že RAJČATA jsou naprosto boží! 🍅
S touhle vzpomínkou jsem pro vás připravila výběr pár receptů, kde právě rajčata hrají jednu z hlavních rolí a na kterých si určitě pochutnáte. Další najdete u mě na stránkách a pak také v aplikaci PaleoSnadno.

 

Gazpacho🍅 Gazpacho

 
Polévka z pečených rajčat

🍅 Polévka z pečených rajčat

Domácí kečup

🍅 Domácí kečup

Letní zeleninový salát se sýrem a vejci

🍅 Letní zeleninový salát se sýrem a vejci

 
Pekáčkový guláš

🍅 Pekáčkový guláš

Dýňové chili con carne

🍅 Dýňové chili con carne

 

Minule jsme si řekli pár zajímavostí o paprikách.


Tak se pojďme podívat "na semínka" i rajčatům 🍅. Věděli jste, že...

  • ...rajčata jsou (po banánu) druhým nejoblíbenějším ovocem na světě? Tedy alespoň podle botaniků. V gastronomii a obchodech se rajče řadí mezi zeleninu.
     
  • Že je červená barva pro rajčata typická? Ne tak úplně. Původní divoká rajčata ze Střední Ameriky byla žlutá a velká asi jako rybíz. Dnes se pěstuje víc než 10 000 odrůd, které se liší nejen tvarem a velikostí, ale také právě barvou – výjimkou není bílé, hnědé, černé, oranžové či tygrované rajče. Největší rajče na světě vypěstovali v USA a váha ukázala 4,896 kg. 
     
  • Rajčata si v kuchyni skvěle rozumí s řadou bylinek, například bazalkou, rozmarýnem, tymiánem, koprem, mátou, majoránkou, koriandrem, oreganem, bobkovým listem a možná trošku překvapivě také s vanilkou. Mimochodem rajče a bazalka si rozumějí nejen na talíři, ale také v záhonu. Proto se běžně sázejí při sobě. 
     
  • Rajčata patří mezi suroviny, pro které je typická výrazná pátá chuť, tzv. umami, podobně jako například parmazán, hovězí maso, houby, řasy, sójová omáčka. Tato chuť se v nich násobí například redukováním varem, sušením, pečením nebo grilovaním. Takto upravená rajčata se pak často vkládají do vývarů i omáček coby přírodní zvýrazňovač chuti (třeba sušená rajčata do kuřecího vývaru nebo koncentrovaný rajčatový protlak do hovězího ragú).
     
  • Na chuti a vůni rajčat se podílí asi 400 přírodních látek, z nichž většina se koncentruje v zelených stoncích a listech. Proto by se rajčata měla vždy nechat dozrát na rostlině a ideálně sklízet v celých větvičkách (vijanech). Pokud je takto zakoupíte, neotrhávejte je, a to ani při tepelné úpravě - větvičky dodají rajčatům intenzivní chuť i vůni a také v nich lépe udrží šťávu.
     
  • Rajčata nikdy neukládejte do lednice, ztrácí v ní rychle vůni i chuť. Nechte je zakrytá ležet v mírné pokojové teplotě, ta extra zralá uložte do suchého sklepa nebo špajzu. Skladovat by se neměla v plastových sáčcích nebo vedle některých druhů ovoce, například vedle jablek, hrušek či banánů, protože uvolňují plyn, který může nejen urychlit dozrávání, ale také způsobit předčasné kažení plodů. 
     
  • Rajčata patří k superpotravinám! Více než 90 % jejich plodů sice tvoří voda, ale ve zbývajících 10 % byste našli nejen vysoký obsah různých vitamínů, ale také dalších přírodních látek se silnými antioxidačními účinky. Významný je například lykopen, který má pozitivní vliv na srdce, snižuje cholesterol, podporuje imunitní systém a působí jako prevence rakoviny. Možná vás to překvapí, ale nejvíce lykopenu vaše tělo získá z tepelně upravených rozmixovaných rajčat, a to včetně slupky (v ní je totiž obsah lykopenu nejvyšší). Takže třeba výše uváděná polévka z pečených rajčat je přímo elixír zdraví! Vysoký obsah lykopenu najdete také v rajčatovém protlaku, pyré či poctivé boloňské omáčce (ideálně z celých rajčat).
     
  • Pokud chcete při vaření s rajčaty dosáhnout co nejvíce výrazné červené barvy, neměli byste je mixovat, ale spíše pasírovat. Docílíte tak nejen hladké konzistence, kterou nebudou rušit kousky slupek, ale právě i sytější červené barvy. Při mixování se totiž do rajčat nažene vzduch a směs zesvětlá dorůžova. A co se zrníčky a slupkami, které jsou tolik zdravé? Usušte je, rozemelte na prach, smcíhejte se solí a používejte k dochucení různých jídel. 
     
  • Rajčata díky svému vysokému obsahu kyselých látek mohou narušit povrch litinového nádobí, proto byste ho na jejich přípravu neměli používat. Nebo minimálně ne do té doby, než se na něm vytvoří dostatečně kvalitní ochranná vrstva.
    ​​​​
  • A na konec to nejpříjemnější (zase 😀). Rajčata mají údajně afrodiziakální účinky. Proto se jim ve francouzštině říká „pomme d’amour“, tedy jablko lásky. Pověsti říkají, že touhu po lásce vzbuzovaly především žluté odrůdy a v některých zemích se prý jejich konzumace zakazovala mladým dívkám.  

 

Budu ráda, když mi odpovíte

 

Tohle není klasický newsletter, na který se nedá odpovědět. Klidně mi napište. Moc ráda si přečtu, co vám chutná a co ne. Zajímá mě váš názor. Šířit a přeposílat obsah newsletteru vřele povoleno 🙂

Mějte krásné a propečené prázdniny

👩🏼‍🍳 Lucka Grusová z PaleoSnadno

Autorka Voňavé a Svěží kuchařky. Už je máte doma? 

Lucie Grusová