Co Čech, to houbař! 🍄🟫🧺
Houbaření má v Česku dlouhou tradici a Češi patří mezi nejzapálenější sběrače na světe. Bez návštěvy lesa s košíkem v ruce si konec léta a začátek podzimu neumí představit 3/4 všech domácností. Velká část z nich vyráží na sběr hub i mnohokrát do měsíce. Jen necelá pětina Čechů nehoubaří vůbec.
České houbaření jako světová rarita
Na konci léta se v mnoha českých domácnostech rozjíždí tradiční houbařská horečka. Češi patří mezi nejvášnivější sběrače hub na světě. V roce 2022 Češi nasbírali rekordních 25 tisíc tun hub v hodnotě 5,23 miliardy korun, což svědčí o tom, že houbaření je u nás nejen oblíbeným koníčkem, ale i způsobem, jak si zpestřit jídelníček čerstvými surovinami.
Více než polovina českých houbařů preferuje sběr hub na dobře známých místech, kde mají jistotu, že houby rostou. Téměř dvě třetiny houbařů se nachází v lese nejpozději v 9 hodin ráno. Oproti tomu zhruba pětina houbařů vyrazí až odpoledne. Češi si zkrátka na houby udělají čas kdykoliv 🧺
Co se týká krajů, nejrozšířenější je houbaření na Vysočině – houbařské vášni se tu věnuje 18 % místních obyvatel minimálně několikrát týdně. Následuje Pardubický kraj, kde na houby do lesa vyráží 14 % lidí, a poté Karlovarský a také Královéhradecký kraj, kde pravidelně houbaří 13 % obyvatel.
V České republice je ve vlastnictví státu 56 % lesů, zbylých 44 % patří obcím, lesním družstvům a soukromým vlastníkům. Lidé ale mají přístup prakticky do všech a nejsou nijak omezováni ve sběru surovin. To ale ve světě a ani v Evropě není tak úplně běžné. Věděli jste to? 😮
Jak to mají jinde v Evropě?
Německo – houbaření s limitem
V sousedním Německu je houbaření povoleno, ale s určitými omezeními. Na většině území smí člověk nasbírat jen 1–2 kg hub na osobu a den. V chráněných oblastech je sběr hub přísněji regulován a některé druhy hub jsou dokonce chráněny.
Rakousko – houbařské tradice s hodinovým limitem
V Rakousku se pravidla houbaření mohou lišit podle regionu. Zatímco v některých oblastech platí limit 2 kg hub na osobu a den, jinde se setkáte s časovými omezeními. Například v Tyrolsku nebo Štýrsku je sběr hub povolen jen během dne 7-19 h.
Švýcarsko – sběr pod přísným dohledem
Ve Švýcarsku jsou pravidla ještě přísnější. Na většině míst můžete nasbírat maximálně 1 kg hub na osobu a den, a v některých kantonech je houbaření zakázáno v určitých dnech v měsíci, aby se les mohl regenerovat. Takové „dny klidu“ jsou v některých regionech například první týden v měsíci, kdy do lesa na houby nesmí nikdo.
Itálie – sběr jen s licencí
Italská kuchyně je známá svou kulinářskou láskou k houbám. Nicméně pokud chcete v Itálii sbírat houby, musíte mít licenci. Každý region má své vlastní předpisy, ale běžně je možné nasbírat 1–3 kg hub denně. Pokud nemáte povolení, můžete se dostat do potíží, a to zejména v populárních turistických oblastech, kde jsou houby chráněné.
Skandinávie – houbaření bez omezení
Na severu Evropy, ve Švédsku, Norsku a Finsku, platí takzvané „právo volného přístupu k přírodě“. To znamená, že každý může svobodně vstoupit do lesa a sbírat houby, bobule a další plodiny, aniž by se musel obávat nějakých omezení. Stejně jako u nás, je ale důležité chovat se ohleduplně k přírodě a nerušit divokou zvěř. Skandinávci jsou známí svým respektem k přírodě, a tak se v jejich lesích můžete toulat a sbírat houby bez jakýchkoli limitů, pokud je to pro osobní spotřebu.
Uchovávání hub
V různých zemích světa lidé požívají rozmanité způsoby pro zpracování hub, které se odlišují podle místních tradic a dostupných druhů. Přestože sušení a nakládání jsou běžné téměř všude, existují specifické metody uchovávání hub, které stojí za zmínku.
Česko
V České republice se houby nejčastěji suší, mrazí a zavařují. Sušení je jedním z nejběžnějších způsobů, protože houby si tak zachovávají svou chuť a mohou se snadno použít do polévek a omáček. Kromě toho se houby také často nakládají do octového nálevu, což je tradiční český způsob uchovávání hub, který jim dodává příjemně sladkokyselou chuť.
Skandinávie
Především v Norsku, Švédsku a Finsku, se houby často nakládají do soli. Tato metoda uchovává houby dlouho, ale před použitím je třeba je propláchnout, aby se odstranil přebytek soli. Další zajímavý způsob je sušení a mletí hub na prášek, který se používá jako koření (doporučuji zkusit - viz foto výše, je skvělé!). Tento prášek dodává jídlům intenzivní chuť a je snadno skladovatelný.
Rusko
V Rusku je velmi populární solení a kvašení hub. Kvašené houby mají specifickou, jemně kyselou chuť a mohou se skladovat dlouhodobě. Houby se solí často používají jako příloha nebo součást studených pokrmů. Tento způsob zpracování je považován za jeden z nejlepších pro zachování textury a chuti.
Polsko
V Polsku se houby často kvasí, nakládají do soli nebo do octa. Takto zpracované houby mají dlouhou trvanlivost, proto se během celého roku používají v mnoha tradičních pokrmech.
Jaká je vaše letošní houbařská sezóna? Nasbírali jste plné nůše a máte nasušeno? Podaří se ve sběru hub trhnout rekord z předloňského roku? Napište mi, jak se vám letos zadařilo 🍄🟫 Já budu doufat aspoň v pár španělských klouzků 😄
|