Dneska to bude polévkové. Chyba, které si nikdo nevšiml?  Kalendáře mizí. Aplikace funguje? Výběr polévek podle vaší chuti. Tipy na přípravu vývaru. 

Zobrazit v prohlížeči
----------------------------
Odhlásit z newsletteru
Nejen Paleo Snadno recepty

Nový recept: Gulášová polévka

 

Gulášová polévka

Víte, že poctivá gulášová polévka se vlastně mnohem víc podobá původnímu pravému maďarskému guláši (Gulyás), než samotný guláš, tak jak ho běžně vaříme? Ať tak nebo tak, tohle jídlo chce svůj čas. Za pár minut ho nepřipravíte. Ale pak ta chuť! Těch pár chvil u plotny se vážně vyplatí ❤️ 

Kouknout na recept

Recept je přirozeně bezlepkový (jako vždy), bez vajec a mléčných výrobků. Vyhovuje Low carb, Paleo, Primal a Whole30. 

 

Další novinka: Kuřecí polévka s masovými knedlíčky

 

Kuřecí polévka s masovými knedlíčky

Kuřecí polévka je tradiční a oblíbená klasika. Nikoho chuťově neurazí, ale většinou také ani nijak výrazně nenadchne. Co na to jít jednou malinko trošku jinak? Z téměř těch samých surovin totiž můžete připravit krásně hustou a sytou polévku, kterou si každý zamiluje na první ochutnání ❤️ Alespoň u nás doma to platí do posledního člena rodiny.  

Kouknout na recept

Recept je přirozeně bezlepkový (jako vždy) a s drobnou úpravou i bez mléčných výrobků. Vyhovuje Keto, Low carb, Primal a po úpravě i Paleo či Whole30. 

 

Omluva, oprava, doplnění

V minulém newsletteru mi vypadl odkaz na hlavní recept 🙈 Ale víte co? Vůbec nikdo se mi neozval. Tak buď jste mi to hned všichni odpustili, nebo si toho vůbec nikdo nevšiml. To asi recept nebyl až tak zajímavý 😄

Pokud ale někomu chyběl, tak se omlouvám a odkaz posílám dodatečně. Šlo o Chorizo masové kuličky s dýní, které najdete tady na stránkách. Mimo jiné je to můj první recept, kde jsem použila luštěniny. Konkrétně cizrnu. Všimnul si toho vůbec někdo? 🤣

 

Už jen třetina kalendářů 2023 🗓

Nechci se opakovat, ale musím. Moc děkuju za velký zájem o kalendář 2023 ❤️ Větší polovina jich je už rozebraná. Já vím, že nic jako menší a větší půlka neexistuje 😀 Zkrátka zbývá už jen o malilinko víc než jedna třetina skladových zásob. Jsem zvědavá, jestli i ta do konce roku zmizí a kolik kalendářů se objeví pod stromečkem jako vánoční dárek. Neměl by i někdo z vašich blízkých z něj radost? Mrkněte na něj a virtuálně si ho prolistujte. 

 

Máte měsiční nebo roční VIP verzi aplikace? Je vše ok? 

Za poslední týden se mi ozvalo pár lidí, že mají problém s obnovením předplatného v aplikaci PaleoSnadno. Bohužel je strašně těžké takhle od klávesnice přesně zjistit, kde ten problém může být. Škála je neuvěřitelně široká - od nepovolených online plateb v bance, přes zdvojeně založené účty, až po přehlédnuté drobné překlepy. Snažím se vždy pomoct a zádrhel vyřešit. Mohlo se ale také stát, že vznikla chyba přímo v aplikaci. To ale bez bližších údajů prostě nedám. Pokud se transakce zasekne v Play Store, tak se to na naší straně ani nijak nedozvíme. Proto bych vás chtěla poprosit, jestli se setkáte s problémy s předplatným, zda jste ochotni věnovat nám svůj čas a strávit pár minut s "klukama technickýma" na telefonu? Vyptají se vás na  pár otázek, jako jakou verzi Androidu máte v telefonu, jak jste přesně postupovali, co vám to přesně napsalo a tak podobně. Nebojte, navedou vás, kde to všechno snadno najít. Hodně by nám to pomohlo zjistit, kde je problém, a jestli ho můžeme vyřešit z naší strany. Případně mi prosím napište. Děkuju 🙏

Vašich 9 nejoblíbenějších polévek ode mě ze stránek

Z polévkového newsletteru se už tak nějak sama od sebe stala tradice. Zjistila jsem, že vám ho posílám vždy v říjnu (na předchozí se můžete podívat v archivu novinek). Protože kdy jindy si připravit nějakou skvělou polívčičku než v nadcházejícím chladnějším počasí, no ne? Tentokrát jsem jejich výběr ale nechala na vás. Tady je vašich 9 nejoblíbenějších polévek ode mě stránek podle přidělených srdíček (uložení mezi oblíbené recepty). Jestli jste některou z nich ještě neochutnali, tak teď je ten správný čas si ji se mnou uvařit 👌 

 

 

Houbová polévka se sýrem Brie 🍲 Houbová polévka se sýrem Brie

 
Asijská polévka s křupavým bůčkem

🍲 Asijská polévka s křupavým bůčkem

Brokolicová polévka

🍲 Brokolicová polévka

Mrkvový krém s kokosovým mlékem

🍲 Mrkvový krém s kokosovým mlékem

 
Krémová kuřecí polévka

🍲 Krémová kuřecí polévka

Podzimní zelná polévka

🍲 Podzimní zelná polévka

Celerová polévka s nivou a ořechy

🍲 Celerová polévka s nivou a ořechy

 
Batátová polévka s chilli a ořechy

🍲 Batátová polévka s chilli a ořechy

Španělská zeleninová polévka s masovými kuličkami

🍲 Španělská polévka s masovými kuličkami

Celkem 58 receptů na polévky najdete u mě na webových stránkách a neuvěřitelných 111 polévkových receptů v aplikaci PaleoSnadno. To už je pořádná polévková inspirace, co říkáte? 😊

 

Tipy na přípravu vývaru

 

Jestli má nějaká surovina při vaření polévek své výsostní místo, je to vývar, zlatý poklad kuchyně. Je to s ním ale jako se svíčkovou – neexistuje jen jediný správný postup. Každý kuchař má své vlastní „zaručené fígly“ na jeho přípravu. Cíl je ale vždy stejný - získat voňavou tekutinu s příjemnou vůní a silnou chutí, která polévkám či omáčkám dodá to „něco navíc“. 


I když třeba vývar děláte pravidelně, možná v tipech najdete nějakou novou fintu 🙂

  • Vývar není odpadkový koš, nepatří do něj suroviny, které byste si jinak nedali na talíř. Je super snažit se využívat i zbytky, ale i na jejich kvalitě záleží. I jen lehce „chycené“ maso či kosti, nahnilá nebo plesnivá zelenina (i když ji okrájíte) do vývaru nepatří! 
     
  • Na přípravu vývaru s maximální chutí a plného výživného kolagenu použijte co nejvíce kloubových kostí či masa se šlachami – žebra, kuřecí křídla, hovězí oháňku, hovězí kližku aj. Na 1 litr výsledného silného vývaru použijte alespoň 1 kg těchto surovin. Ze samotných  morkových kostí vyvaříte víc tuku než kolagenu. 
     
  • Na přípravu vývaru se hodí i kosti z upečeného masa (například obraného kuřete či kachny). Nedodají vývaru už takovou plnost, ale chuťový výsledek bude skvělý. 
     
  • Vývar se zakládá do studené vody, ne do teplé. Lépe se tak ze surovin uvolňují jednotlivé složky. Pozvolným ohříváním se také postupně vysráží pěna, která se pak lépe sbírá.
     
  • Odstraněním nečistot dosáhnete čistšího vývaru a také lepší chuti. Ponechaná pěna (denaturovaný myoglobin) může polévce dodat mírně nahořklou, kovovou pachuť. 
     
  • Koření se přidává až po zavaření vývaru a odstranění pěny (nebude se vám tam zbytečně plést a neodstraníte ho i s nečistotami).
     
  • Do vody na vývar z kostí přidejte také kyselou složku, například jablečný ocet (1-2 lžíce na 1 l vody), aby se lépe uvolnily minerály. Kyselé chuti se nemusíte bát, varem se odstraní.
  • Pro výslednou čistotu vývaru je velmi důležité, aby se vyloženě nevařil, ale jen táhl (slabounce perlil těsně pod hladinou). Při silnějším varu by se do něj „zašlehaly“ molekuly tuku (úplně stejně jako při přípravě majonézy) a zakalil by se. 
     
  • Solit, nebo nesolit? Vývar na přípravu polévky (zejména té s masem) můžete na začátku mírně osolit. Soli dejte 0,5 – 1 % z výsledného množství vývaru (počítejte s tím, že se část vody vypaří). Takže třeba na 1 litr požadovaného výsledného vývaru (což odpovídá přibližně 4-5 porcím polévky) přidejte do vody na začátku 5-10 g soli. Pokud ale připravujete vývar používaný na další vaření (například na dochucování omáček), raději ho nesolte vůbec. Nikdy předem nevíte, s čím přesně ho budete ve finále kombinovat, a výsledný pokrm by pak mohl být přesolený.
     
  • Maximum chuti dodáte předchozím opečením kostí, masa a také koření (třeba bobkového listu nebo cibule s badyánem do asijských polévek) či následným redukováním vývaru.
     
  • Pozor na velké množství zeleniny v základním vývaru, může dodat polévce až příliš výraznou sladkou chuť. Zejména pokud budete zeleninu (třeba mrkev, celer, petržel) pak přidávat i do výsledné polévky (já ji třeba do základního vývaru nepoužívám vůbec 🙂).
     
  • Stejně tak může vývaru uškodit příliš různorodý výběr zeleniny. Většinou bohatě stačí maximálně tři druhy. Nejlepší je se soustředit na jeden či dva, něčím unikátní a specifické. Třeba fenykl a česnek pro vůni a sladkost, houby pro umami chuť nebo rajčata pro barvu a kyselost. 
     
  • Zelenina a bylinky patří až na konec! Zeleninu přidejte do vývaru hodinu před dokončením, nať, stonky a bylinky a stonky do hrnce vhoďte až na posledních 30 minut tažení.
     
  • Jak u zeleniny, tak u masa a kostí platí jednoduchý trik – suroviny by měly mít co největší plochu, aby se z nich v maximální míře uvolnily všechny chutě. Ideální jsou tenké plátky zeleniny a menší kousky masa či kostí.
     
  • U vývarů ne vždy platí rovnice: čím déle, tím lépe. Výsledkem delšího vaření není intenzivnější chuť (té se nejvíce uvolní během první hodiny), ale víc kolagenu, který přispívá k plnosti a výživové hodnotě vývaru. Nicméně příliš dlouhý var může výslednou chuť znehodnotit. Hovězí či vepřové kosti (pozor, ne maso!) zvládnou 12 hodin, drůbež 4 až 6 hodin, zelenině stačí hodina až dvě a ryby maximálně 30-60 minut.
     
  • Hotový vývar je rájem pro bakterie a může snadno zkysnout. Proto jeho teplotu snižte co nejrychleji. Navíc se pomalým zchlazením zbytečně vytrácí jeho vůně.

 

Budu ráda, když mi napíšete

Tohle není klasický newsletter, na který se nedá odpovědět. Klidně mi napište. Moc ráda si přečtu, co vám chutná a co ne. Zajímá mě váš názor. Šířit a přeposílat obsah newsletteru vřele povoleno 🙂

 Mějte krásně barevný podzim!

 👩🏼‍🍳 Lucka Grusová z PaleoSnadno

 

Kde najdete mé další recepty?

Voňavá kuchařka

 Voňavá kuchařka
656 stran
146 receptů

Svěží kuchařka

 Svěží kuchařka
704 stran
170 receptů

Masové koule plněné růžičkovou kapustou

Kalendář 2023
minikuchařka
53 + 53 receptů

 
Lucie Grusová